۱۳۹۶ خرداد ۲۲, دوشنبه

درآمد کوتاهی به کتاب "آب و هوا"


دراین کتاب هدف این است که برخی از سازوکارهایی را توضیح دهیم که درشکل‌گیریِ آب‌وهوا دخیل هستند 
معرفی کتاب در زیرنویس زیرعکس کتاب درسایت زمانه : «آب‌وهوا: درآمدی بسیار کوتاه» به قلم استورم دانلپ، ازسوی انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شده است ویکی از کتاب‌های مجموعه‌ «درآمد بسیار کوتاه» این انتشارات است.

ر.رمضانی، سايت زمانه 10ژوئن2017 : میان «اقلیم» و «آب‌وهوا» تفاوتی بسیار مهم هست. توجه نکردن به این تفاوت مهم گاهی باعث می‌شود بحران‌های زیست‌محیطی را هم به‌درستی درک نکنیم. برای مثال، وقتی دریک سال نسبت به سال قبل هوای پیرامون‌مان کمی سردتر شود، ممکن است برخی از ما درمسئله‌ گرمایش جهانی تردید کنیم. اما گرمایش جهانی بیش‌تر از آنکه به اوضاع آب‌وهوا مربوط باشد به اوضاع اقلیم مربوط است. اقلیم گرچه برآب‌وهوا تأثیر دارد اما با آن یکی نیست. اوضاع جَوی دریک منطقه‌ی خاص ودرطیِ یک دوره‌ی زمانی کوتاه را آب‌وهوای آن منطقه می‌نامند.
آب‌وهوا همه‌روزه بر زندگی‌ِ ما تأثیر می‌گذارد، چه زمانی که می‌خواهیم بهترین روز را برای بیرون زدن انتخاب کنیم تا زمانی که تندبادها وتوفان‌ها تأثیری ویرانگر برجای می‌گذارند. گرچه روش‌های نو به ما امکان داده آب و هوا را تا حد بالایی به‌درستی پیش‌بینی کنیم، بیش‌ترِ آدم‌ها هیچ اطلاعی ندارند از نیروها وجنبش‌هایی که درسطح جهانی درجریان است و هرروزه آب‌وهوا را شکل می‌دهد.
نویسنده دراین درآمد بسیار کوتاه شرح می‌دهد که آب‌‌وهوا چیست وچه تفاوتی با اقلیم دارد. او ازاین موضوع بحث می‌کند که چه علت‌هایی درآب‌وهوا دخالت دارند وچگونه آب‌وهوا را می‌سنجیم و اندازه می‌گیریم. نویسنده پایه‌ای‌ترین ویژگی‌ها وخصلت‌های جَو را می‌کاود و نشان می‌دهد که این ویژگی‌ها و خصلت‌ها به‌طور مستقیم با آب‌وهوایی که بر روی زمین تجربه می‌شود ارتباط دارند و نیز ارتباط دارند با پدیده‌های آب‌وهواییِ خاص و رخدادهای شدیدِ آب‌وهوایی. او توضیح می‌دهد که چگونه الگوهای جهانیِ دما و فشار به گردش در درون جَو، اصلی‌ترین سامانه‌های بادها، و جریان‌های اصلی در اقیانوس‌ها می‌انجامد و چگونه کوه‌ها و دریا آب‌وهوا را متأثر می‌کنند.  نویسنده همچنین نمونه‌هایی ازآب‌وهوای شدید وپرخطر- برای مثال گردبادهای گرمسیری یا تندبادها – را بررسی می‌کند ونشان می‌دهد که شکارچیان توفان (یعنی هواپیماهایی که درشرایط بد آب‌وهوایی در ارتفاع بالا پرواز می‌کنند تا اطلاعات آب‌وهوایی را جمع‌آوری کنند) چه کار پرخطری برعهده دارند.
«آب‌وهوا: درآمدی بسیار کوتاه» به قلم استورم دانلپ، ازسوی انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شده است ویکی ازکتاب‌های مجموعه‌ «درآمد بسیار کوتاه» این انتشارات است.
ما آب‌وهوا را به چندین شیوه اندازه می‌گیریم: از طریق مشاهداتمان بر روی زمین و دریا؛ از طریق مشاهداتمان از درون جَو؛ و سنجش از طریق ماهواره‌ها. نویسنده در پایان کتاب بررسی می‌کند که چگونه این مشاهده‌ها به کار رفته و پیش‌بینیِ آب‌وهوا در درازمدت و کوتاه‌مدت را توسعه داده است.
نویسنده در این کتاب اصلی‌ترین موضوع‌ها و اصطلاح‌های مربوط به آب‌وهوا را طرح کرده و توضیح داده است، موضوع‌ها و اصطلاح‌هایی که بسیاری از ما نامشان را برای مثال از رسانه‌ها شنیده‌ایم اما معمولاً هیچ گونه اطلاع دقیقی درباره‌ی آنها نداریم. از جمله‌ی این موضوع‌ها و اصطلاح‌ها می‌توان به «وارونگیِ دمایی»، «اثر گلخانه‌ای»، «لایه‌های جَو»، «مواد تشکیل‌دهنده‌ی جَو» و «پیش‌بینیِ آب‌وهوا» اشاره کرد. نویسنده می‌کوشد در لابه‌لای این بحث‌ها به برخی پرسش‌های بسیار ساده که در ذهن بسیاری از ما انسان‌ها هست پاسخ دهد، پرسش‌هایی چون: چرا با افزایش ارتفاع دمای هوا بالا می‌رود؟
این کتاب که امسال ازسوی انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شده است یکی از کتاب‌ها در مجموعه‌ی «درآمد بسیار کوتاه» در انتشاراتِ آکسفورد است. دراین مجموعه کتاب‌هایی به قطع جیبی در باره‌ی موضوع‌های متنوع منتشر می‌شود. کتاب هم برای خوانندگانی که با بحث‌ها آشنایی دارند، یعنی دانشجویان وپژوهشگران هواشناسی، و هم برای خوانندگان ناآشنا با موضوع خواندنی و قابل استفاده است.
درپیشگفتار کتاب می‌خوانیم:
هرکسی از آب‌وهوا تأثیر می‌پذیرد و نیز هرچه انجام می‌دهیم یا امیدواریم انجام دهیم، خواه مربوط به کار باشد یا مربوط به تفریح، از آب‌وهوا تأثیر می‌گیرد. اما سامانه‌ی آب‌وهوای زمین بسیار پیچیده است و اوضاع امور و رخدادها در یک سوی جهان می‌تواند آب‌وهوا در آن سوی جهان را متأثر کند. در این کتاب هدف این است که برخی از سازوکارهایی را توضیح دهیم که در شکل‌گیریِ آب‌وهوا دخیل هستند، و توضیح دهیم که چرا اوضاع خاصی دریک مکان ممکن است در دوره‌های زمانیِ طولانی بسیار متغییر یا بسیار باثبات باشد.
گفته‌ی بسیار پرآوازه‌ای هست که آن به مارک تواین – یا شاید ویراستارشنسبت می‌دهند: «اقلیم چیزی است که انتظار داریم روی دهد، آب‌وهوا چیزی ست که به‌واقع برای ما روی می‌دهد». در این کتاب فقط به‌اختصار به مسائل مربوط به اقلیم می‌پردازیم. اقلیم همان اوضاع آب‌وهوایی در درازمدت است که در یک منطقه‌ی مشخص غلبه دارد و تأثیر می‌پذیرد از عرض جغرافیایی، نزدیکی به دریا، ارتفاع، و عوامل مشابه. اقلیم است که تعیین می‌کند چه نوع کشت‌وکاری در یک منطقه‌ی مشخص ثمر می‌دهد چراکه کشاورزی و کشت‌وکار به عواملی چون میانگین دما، فصل‌ها (خشک یا بارانی)، و تغییرهایی که از سالی به سال بعد و یا در درازمدت روی می‌دهد. البته آب‌وهوایی که به‌واقع شکل می‌گیرد هم بر کشاورزی و باغبانی بسیار تأثیرگذار است.
همچنین دراین کتاب از عواملی که برگرمایش جهانی وتغییرات اقلیمی تأثیرگذار هستند به‌تفصل بحث نمی‌شود و فقط اشاره‌وار به آنها می‌پردازیم.
اکثریت کارشناسان آب‌وهوا واقلیم معتقدند که این دو موضوع هردو جدی و واقعی وبه‌واقع درحال روی دادن هستند وازهمین رو این دو موضوع شایسته‌ توجه‌اند. اما مسائل گسترده‌تری که ازاین دو موضوع برمی‌آید دراین کتاب مورد بحث قرار نمی‌گیرند. با این حال، پیش‌بینی می‌شود که تغییرات اقلیمی برالگو‌های آب‌وهوایی که درجای‌جای جهان تجربه می‌شود تأثیر بگذارد وآنها را تغییر دهد. این کتاب سازوکارهایی را بررسی می‌کند که برسامانه‌های آب‌وهوایی تأثیر می‌گذارند واثرات تغییرات اقلیمی را هم با خود دارند.%
 منبع سایت زمانه https://www.radiozamaneh.com/344891 
 انتشار درسایت ایران گلوبال توسطمنظر جاوید به نشانی  http://iranglobal.info/node/60587

هیچ نظری موجود نیست: