۱۳۹۷ تیر ۸, جمعه

توافق های سران اروپا درتغییر قوانین پناهجویی

نشست سران اروپا: تغییر قوانین پناهجویی، پیروزی مهم مرکل
سران سیاسی کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در بروکسل گرد هم آمده‌اند، درنشستی شبانه تغییرات مهمی درقوانین پناهجویی ایجاد کردند. مرکل هم موفق شد با اسپانیا ویونان به توافقی مهم دست یابد.
۲۸ ژوئیه، بروکسل: ورود آنگلا مرکل و ترزا مئی، صدراعظم آلمان و نخست‌وزیر بریتانیا به نشست بروکسل
آلمان با اسپانیا و یونان به توافق مهمی دست یافت. براین اساس، پناهجویانی که مشخصات‌شان در بدو ورود به اتحادیه اروپا دراین دو کشور ثبت شده، درصورتی که راهی آلمان شده باشند، آلمان آنها را به اسپانیا و یونان بازمی‌گرداند. این پدیده که "مهاجرت ثانویه" خوانده می‌شود، یکی از مشکلات اصلی از جمله در آلمان است.
هورست زه‌هوفر، وزیر کشور آلمان که بر سر سیاست پناهجوپذیری با آنگلا مرکل دچار اختلاف نظر شدید شده، تهدید کرده بود که اگر از جمله با پدیده مهاجرت ثانویه در سطح اروپا برخورد نشود، مرزهای آلمان را به روی پناهجویانی خواهد بست که درکشور دیگری ثبت نام شده‌اند.
توافق آلمان با اسپانیا و یونان درحاشیه نشست سران سیاسی اتحادیه اروپا در بروکسل حاصل شد؛ نشستی که درآن تلاش می‌شود برای مشکلات ناشی از موج پناهجویی در اروپا راه حل‌هایی با مشارکت همه کشورهای اتحادیه ارائه شود. روز جمعه (۲۹ ژوئن/ ۸ تیر) از بروکسل خبر رسید که سران اتحادیه اروپا بر سر تغییرات مهمی در قوانین پناهجویی اتحادیه به توافق رسیده‌اند. ازجمله در موارد زیر تصمیم‌گیری شده است:
مهاجرت ثانویه:   پناهجویانی که مشخصات آنها در یک کشور اروپایی ثبت شده، اما به کشور دیگری می‌روند. دربیانیه نشست سران سیاسی اتحادیه اروپا در بروکسل از اعضا خواسته شده "مقدمات قانونی و اداری لازم در عرصه ملی" را فراهم کنند تا مهاجرت ثانویه متوقف شود و "برای رسیدن به این هدف با هم همکاری نزیک کنند". به این ترتیب سران سیاسی اروپا به صورت نمادین از آنگلا مرکل پشتیبانی کردند. مرکل خواستار قرادادهای "دو وسه‌جانبه" درسطح اروپا شده بود، برای بازگرداندن پناهجویانی که مشخصات‌شان درکشور دیگری ثبت شده است. نمادین به این دلیل که بستر قانونی عقد چنین پیمان‌نامه‌هایی مدت‌هاست که فراهم شده است.
گارد ساحلی لیبی:   لیبی مبدأ اصلی حرکت پناهجویان ازآفریقا به ایتالیاست. اتحادیه اروپا سال‌هاست به شکل‌گیری گارد ساحلی لیبی کمک می‌کند. وظیفه این گارد از جمله این است که پناهجویان را درآب‌های لیبی نجات دهد وبه کشور بازگرداند. سران اتحادیه اروپا در نشست بروکسل تصمیم گرفتند کمک به گارد ساحلی لیبی تقویت شود. برخورد با قاچاقچیان انسان که کانون فعالیت‌شان در لیبی است، هم باید "تشدید شود".
عملیات نجات دریایی به دست سازمانهای غیر دولتی:  ایتالیا ومالت سال‌هاست از سازمان‌های غیر دولتی امدادرسانی که با کشتی‌های خود پناهجویان را درآب‌های لیبی نجات می‌دهند، انتقاد می‌کنند. این دوکشور سازمان‌های یادشده را به تسهیل فعالیت باندهای قاچاق انسان متهم می‌کنند. ایتالیا ومالت اخیرا دراعتراض به این موضوع بندرهای خود را به روی کشتی‌های این سازمان‌ها بستند. سران سیاسی اتحادیه اروپا دربروکسل تصمیم گرفتند: «همه کشتی‌های شناور دردریای مدیترانه باید تابع قوانین باشند ونباید مخل فعالیت گارد ساحلی لیبی باشند».
اردوگاه‌های پناهجویی خارج از مرزهای اتحادیه اروپا:  سران اتحادیه خواستار بررسی امکان تأسیس اردوگاه‌های پناهجویان درخارج از اتحادیه شدند. این اردوگاه‌ها باید برای رعایت استانداردهای جهانی با "همکاری نزدیک" کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهجویان وسازمان بین‌المللی مهاجرت برپا شوند. تا کنون هیچ کشوری، مثلا درشمال آفریقا، حاضر نشده میزبان چنین اردوگاه‌هایی باشد.
اردوگاه‌های پناهجویی درداخل مرزهای اتحادیه اروپا:   ایتالیا درتصویب این مورد نقش کلیدی داشت. این کشور به عنوان دروازه اصلی ورود پناهجویان به اتحادیه اروپا سال‌هاست گلایه می‌کند که تنها مانده است. سران اتحادیه اروپا دربروکسل توافق کردند که تنها ایتالیا میزبان نباشد، بلکه پناهجویان نجات‌یافته از دریا به اردوگاه‌هایی که کشورهای دیگر اتحادیه داوطلبانه برپا کرده‌اند، منتقل شوند. پناهجویانی که با درخواست پناهندگی‌شان موافقت می‌شود، ازاین مراکز به کشورهای دیگر اتحادیه منتقل می‌شوند؛ البته مشروط براین‌که کشوری میزبانی آنها را بپذیرد. این بند ازموافقت‌نامه سران اتحادیه اروپا ابهامات فراوانی دارد.
مرزبانان اتحادیه اروپا:  آژانس مرزبانی اتحادیه اروپا (فرونتکس) هم باید "بیشتر تقویت شود"؛ هم برای حفاظت ازمرزهای اروپا و هم برای دیپورت‌کردن پناهجویانی که با تقاضایشان موافقت نشده است. هم امکانات این آژانس وهم اختیارات آن قرار است مورد بازبینی قرار گیرد.
اصلاح قانون پناهجویی اتحادیه اروپا:  سران اتحادیه اروپا قوانین پناهجویی را هم اصلاح کرده‌اند. بر این اساس، مزایای پناهجویان محدودتر می‌شود وپناهجویانی که به کشورهای دیگر عضو اتحادیه بروند، جریمه می‌شوند. همچنین قرار است مشخصات پناهجویان دربانک اطلاعاتی انگشت‌نگاری اتحادیه اروپا (Eurodac) با دقت بیشتری ثبت شود.
اعضای اتحادیه اروپا امیدوارند درباره "معاهده دوبلین" هم به توافقی جمعی برسند.  براساس این معاهده، باید به درخواست پناهندگی پناهجویان دراولین کشوری که به آن وارد می‌شوند، رسیدگی شود. دروازه‌های ورودی پناهجویان خواستار تقسیم عادلانه پناهجویان در همه کشورهای اتحادیه هستند. کشورهای شرق اروپا اما سال‌هاست در برابر تغییر معاهده دوبلین مقاومت می‌کنند.
تاریخ 29.06.2018  ،  لینک کوتاه شده  https://p.dw.com/p/30Z2B


هیچ نظری موجود نیست: