۱۳۹۵ دی ۶, دوشنبه

درباره تحولات مهم جهان درسال2016


ایل گویجی : درروزهای پایانی سال 2016 که فراز و نشیب‌های ویژه ی خود را داشت، قرارداریم. تحلیل گران درمرور رویدادهای مهم‌ جهان دراین سال، به جنگ سوریه، بحران آوارگان وپناهجویان، انتخابات ریاست‌جمهوری اشاره می کنند.

در زیر مطلبی ازامیر پایور دربی بی سی4 دسامبر2016 -04 دی1395با عنوان ده تحول مهم اقتصادی جهان در2016
1-بورس آمریکا
سال ۲۰۱۶ مثل هرسال نویی با شادی شروع شد ولی نه دربازارهای سهام. اولین هفته کاری دربازار سهام نیویورک، بدترین درتاریخ بود. هرسه شاخص عمده این بازار دریک هفته بیش از۶ درصد افت کردند. بیشترین کاهش هفتگی اول سال در تاریخ. علت هم سقوط ۱۰درصدی قیمت نفت وترس از کندی رشد اقتصادی چین عنوان شد.  
2-اجرای برجام
۱۶ ژانویه روز اجرای برجام وبرداشتن تحریم‌های ایران بود. تحریم‌هایی که پیچیده‌ترین تحریم‌های اقتصادی تاریخ نامیده شد وفقط ازمحاصره اقتصادی کمتر بود. ازاین روز فروش نفت، معاملات بانکی، خرید هواپیما، بیمه وکشتیرانی و خرید و فروش فلزات گرانبها برای ایران قانونی شد وماه عسل تجاری ایران و اروپا کلید خورد.
3-اسناد پاناما
درماه آوریل خبری ازپاناما تن خیلی از سیاستمداران و ثروتمندان را به لرزه انداخت. بیش از ۱۱ میلیون سند از فرار مالیاتی رهبران حال وسابق جهان به دست هکرها افتاد و منتشر شد. پای خیلی‌ها در میان بود از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه تا نخست وزیر ایسلند وشیوخ خلیج فارس. این اتفاق گریزگاه‌های مالیاتی را بار دیگر درمرکز توجه قرار داد ولی هنوز هیچ کار عملی برای مبارزه با آنها انجام نشده است.
4-اقتصاد ونزوئلا
تابستان ۲۰۱۶ اقتصاد ونزوئلا نقره داغ شد. پایین بودن قیمت نفت و سوء مدیریت اقتصادی، ونزوئلا را به زانو درآورد. رکود در ونزوئلا رکورد زد و تورم هم همینطور. تورم در این کشور آمریکای لاتین به بالای ۷۰۰ درصد رسید که بالاترین رقم در جهان محسوب می‌شود. کار به جایی رسید که مردم به جای شمارش پول، آنرا وزن می‌کردند.  
 6-افتضاح سامسونگ
اکتبر ماه بدی برای یکی از بزرگترین شرکت‌های محصولات الکترونیک بود. گوشی گالاکسی نوت هفت سامسونگ که قرار بود طوفانی دربازار موبایل به راه بیاندازد در بحران آتش گرفتن باتری غرق شد. سامسونگ مجبور شد دو و نیم میلیون گوشی ساخته شده را پس بگیرد و تولید بقیه را متوقف کند.  
7-آمریکا وترامپ
نوامبر ماه شگفتی بود. دونالد ترامپ درانتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروزشد ودراولین نطق تلویزیونی گفت دراولین روز کارش پیمان تجارت آزاد اقیانوس آرام را لغو خواهد کرد. این پیمان بین۱۲ کشور حوزه اقیانوس آرام ازجمله آمریکا، کانادا، ژاپن و استرالیا بسته شد ودرمرحله تصویب درمجالس بعضی ازاین کشورها بود. این اقدام آقای ترامپ ممکن است نشانه کوچکی از سیاست‌های اقتصادی درونگرایانه‌ای باشد که آمریکا پیش رو دارد.
 8-اسکناس درهند
درماه نوامبر هند یک شبه اعلام کرد اسکناس‌های۵۰۰ و هزار روپیه‌ای را از دور خارج می‌کند. این کار برای مبارزه با فساد وپولشویی وکشف پول‌های به اصطلاح سیاه بود. اما درعوض آشفته بازاری درست کرد که درآن از زنان خانه داری که خرجی خانه را نقد پنهان کرده بودند تا کشورهای همسایه که روپیه نگه می‌داشتند را عصبانی کرد.
 9-لینکداین ومایکروسافت
شرکت مایکروسافت آمریکا مدت‌ها خواهان خرید شبکه اجتماعی لینکداین بود. یک شبکه اجتماعی تخصصی برای ۴۵۰ میلیون کاربر حرفه‌ای و شاغل که در آن به دوستان و همکاران وصل شده و از آن برای کاریابی و استخدام نیرو هم استفاده می‌شود.  معامله میلیاردی لینکداین ومایکروسافت درهفته‌های پایانی سال ۲۰۱۶ جوش خورد.
 10-توافق اوپک وغیر اوپک
بعد از ماه‌ها مذاکرات نفس گیر در دوحه، الجزایر، استانبول و مسکو، وزیران نفت اوپک بالاخره روز آخر ماه نوامبر در وین توافق کاهش تولید این سازمان را نهایی کردند. مجموعا یک میلیون و۲۰۰ هزار بشکه کاهش که تقریبا ۵۰۰ هزار بشکه آنرا عربستان تقبل کرد. اما ایران به خاطر خروج از وضعیت تحریم مستثنا شد واجازه یافت تولیدش را کمی افزایش هم بدهد. کشورهای غیر اوپک هم پذیرفتند کمی کمتر از ۶۰۰ هزار بشکه از تولیدشان کم کنند. درپی این توافق‌ها قیمت نفت در دو هفته بیش از ۱۵ درصد بالا رفت.
جهان درحالی به استقبال سال نوی میلادی می‌رود که چشم انداز اقتصاد زیر سایه قیمت‌های بالاتر نفت و ریاست جمهوری دونالد ترامپ قرار دارد.

هیچ نظری موجود نیست: