۱۳۹۶ فروردین ۴, جمعه

ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران باردیگر تمدید شدسایت ایران امروز: شورای حقوق بشر سازمان ملل درقطعنامه‌ای ماموریت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه درمورد وضعیت حقوق بشر درایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد. پیش‌نویس این قطعنامه را سوئد، آمریکا، مولداوی و مقدونیه ارائه داده بودند.
 شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درنشست روز جمعه (۲۴ مارس/ ۴ فروردین) درقطعنامه‌ای ماموریت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه درمورد وضعیت حقوق بشر درایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.
این قطعنامه را کشورهای سوئد، آمریکا، مولداوی و مقدونیه به شورای حقوق بشر ارائه داده بودند. ۲۲ کشور به این قطعنامه رای مثبت دادند. ۱۲ کشور رای مخالف و ۱۳ کشور دیگر رای ممتنع دادند. کشورهای نزدیک به ایران مانند عراق، کوبا و ونزوئلا از مخالفان تمدید ماموریت خانم جهانگیر بودند.
چند روز پیش ۴۱ نهاد حقوق بشری فعال در ایران و برون مرز از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل درخواست کرده‌اند، ماموریت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه این شورا در امور ایران را تمدید کنند.
به اعتقاد نویسندگان نامه، تعیین گزارشگر ویژه برای ایران “ابزاری حیاتی برای ارتقاء حقوق بشر” در ایران بوده است.
در این نامه آمده بود، تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران “در روشن کردن وخامت وضعیت حقوق بشر در این کشور و تشویق به گفت‌وگوی داخلی در خصوص برخی قوانین و شیوه‌هایی که قوانین و موازین بین‌المللی حقوق بشر را نقض می‌کنند بسیار موثر بوده است”.
واکنش ایران
سخنگوی وزارت خارجه ایران قطعنامه تمدید ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران را «فاقد ضرورت، وجاهت» و «نشانه‌ای آشکار از سیاسی‌کاری و سوء استفاده تعداد محدودی از کشورها از سازوکارهای حقوق بشری ملل متحد» خواند.
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه بلافاصله پس از تصویب تمدید ماموریت خانم جهانگیر گفت: «ازنظر جمهوری اسلامی ایران واکثر کشورهای عضو شورای حقوق بشر که از این قطعنامه در سطوح مختلف حمایت نکرده‌اند، این قطعنامه فاقد ضرورت، وجاهت و پشتوانه حرفه‌ای است.»
قاسمی با اشاره به هفتمین سال پیاپی تعیین گزارشگر ویژه برای ایران ادعا کرد: «شورای حقوق بشر به‌رغم نبود حمایت اکثر اعضا از این قطعنامه وصرفا با اتکا به آرای یک بلوک سیاسی خاص وتعداد انگشت شماری از عوامل خود درمنطقه، اقدام به انتصاب و تمدید ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر درایران می‌کند.»
در جلسه رای‌گیری، ایران این قطعنامه را «سیاسی و جانبدارانه» خواند.
خانم جهانگیر از سپتامبر۲۰۱۶ نظارت بر حقوق بشر درایران را بر عهده دارد. این ماموریت معمولا برای یک سال است و شورای حقوق بشر درصورت لزوم آن را تمدید می‌کند. پیش از او احمد شهید این ماموریت را برعهده داشت.


هیچ نظری موجود نیست: