۱۳۹۵ آبان ۲۱, جمعه

دوموضع ازدو نهاد حقوق بشری، یکی ایرانی ودیگری جهانی  1-درخواست توقف اقدامات آپارتایدی ازجانب جامعه‌ی دفاع ازحقوق بشر درایران
آیا پلمپ محل کسب ومصادره‌ی زمینهای زراعتی، املاک وتخریب منازل مسکونی وساختمانهای بهائیان رو به افزایش نهاده؟
  2-دیده بان حقوق بشر: ترامپ شعارهای انتخاباتی را کنار بگذارد، اخبار روز ۲۰ آبان ۱٣۹۵- ۱۰ نوامبر ۲۰۱۶
یک سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر از رئیس جمهوری منتخب جدید آمریکا خواسته است شعارهای انتخاباتی خود را کنار بگذارد و به حقوق بشر پایبند شود.
 جامعه‌ی دفاع ازحقوق بشر درایران: سیاست آپارتاید درباره بهائیان ایران را متوقف کنید
درپی گزارش‌های متعدد جامعه‌ی بهائیان ازابعاد نقض حقوق مدنی و اقتصادی وفرهنگی بهائیان ایران ونامه‌ی سرگشاده‌ی مورخ ۱۶ شهریور نماینده‌ی ارشد جامعه‌ی جهانی بهایی درسازمان ملل خطاب به رئیس جمهوری اسلامی ایران، سیاست اعمال فشار وتجاوز به حقوق واموال بهائیان ایران گستردگی بیشتری یافته است. ازجمله طی روزهای۱۲ و۱۳ آبان متجاوز از ۱۰۰ محل کسب بهائیان به ویژه درشهرهای قائم‌شهر، ساری، نوشهر وکرج بدون هیچ‌گونه مجوز قانونی وحکم قضایی توسط ماموران اداره اماکن عمومی پلمپ شده‌اند. مصادره‌ی زمین‌های زراعتی و املاک و تخریب منازل مسکونی و ساختمان‌های بهائیان هم رو به فزونی است.
 ازآنجا که تمامی این تجاوز‌ها به حقوق واموال بهائیان ایران توسط ماموران نیروی انتظامی انجام ‌می‌پذیرد و دادخواست‌ها و تظلم‌های ستمدیدگان به دادگستری جمهوری اسلامی راه به جایی نمی‌برد، «جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران» ضمن محکوم کردن اعمال مستمر سیاست آپارتاید درباره هموطنان بهائی، یک‌بار دیگر مسوولیت رئیس جمهور در اجرای اصول
۱۴ و ۲۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی را خاطرنشان ‌می‌سازد.
برطبق اصل
۱۴ دولت جمهوری اسلامی موظف است «حقوق انسانی» ایرانیان غیرمسلمان را رعایت کند.
به موجب اصل
۲۲ «حیثیت، جان، مال، حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است.»
درنهایت اصل
۱۲۲ تصریح ‌می‌کند که رئیس‌جمهور در انجام وظایفی که به موجب قانون اساسی و یا قوانین عادی دارد در برابر ملت مسوول است.
بهائیان بزرگترین اقلیت غیرمسلمان ایران هستند وتامین وتضمین حقوق وآزادی‌های آنان هم‌چون بخشی ازملت ایران به عهده رئیس جمهور است.
جامعه‌ی دفاع ازحقوق بشر درایران- عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر
 برگرفته از سایت اخبار روز17 آبان1395 – 7م نوامبر2016 
---------  2-دیده بان حقوق بشر: ترامپ شعارهای انتخاباتی را کنار بگذارد، اخبار روز ۲۰ آبان ۱٣۹۵- ۱۰ نوامبر ۲۰۱۶
یک سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر از رئیس جمهوری منتخب جدید آمریکا خواسته است شعارهای انتخاباتی خود را کنار بگذارد و به حقوق بشر پایبند شود.
  به گزارش بی بی سی درپی اعلام پیروزی آقای ترامپ درانتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، دیده‌بان حقوق بشر به او هشدار داده که "لفاظی‌های مبارزات انتخاباتی را که به نظر می‌رسید بسیاری از تعهدات اساسی ایالات متحده در زمینه حقوق بشر را رد می‌کند کنار بگذارد وحقوق بشر را محور سیاست‌های داخلی وخارجی خود قرار دهد."
دربیانیه‌ای که درپایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان حقوق بشر منتشر شده، به نقل از کنث روث، مدیر اجرایی این سازمان آمده است که دونالد ترامپ "با مبارزه‌ای که وجه مشخصه آن زن‌ستیزی، نژادپرستی و بیگانه‌هراسی بود راهی به سوی کاخ سفید یافت اما این راه به زمامداری موفقیت آمیز منتهی نمی‌شود." وی افزوده است که: "رئیس جمهوری منتخب باید متعهد شود که ایالات متحده را به شیوه‌ای رهبری خواهد کرد که متضمن رعایت و پیشبرد موازین حقوق بشر برای همگان باشد."
بیانیه دیده‌بان حقوق بشر بعضی ازاظهارات آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی را یادآور شده وگفته است که او هنگام اعلام نامزدی خود در ژوئن سال ٢٠١٥، درمورد مهاجران مکزیکی گفت: "وقتی مکزیک مردمش را روانه آمریکا می‌کند، بهترین آدم‌هایش را اینجا نمی‌فرستد... آنها افراد مساله‌دار را می فرستند که مشکلاتشان را برای ما می‌آورند؛ مواد مخدر می‌آورند، جرم و جنایت می‌آورند؛ آنها مجرمان تجاوز جنسی هستند. البته تصور می‌کنم بعضی‌هاشان هم آدم‌های خوبی باشند." همچنین، آقای ترامپ توصیه کرد که ورود مسلمانان به آمریکا ممنوع شود.
این بیانیه می‌افزاید که رئیس جمهوری جدید درجریان تبلیغات انتخاباتی، از استفاده از انواعی از شکنجه برای کسب اطلاعات از متهمان به اقدامات تروریستی حمایت کرد و وعده داد که بازداشتگاه گوآنتانامو را باز نگه می‌دارد وآن را "از آن بدجنس‌ها" پر می کند. آقای ترامپ دریک نوار ویدیوئی متعلق به سال ٢٠٠٥ ظاهرا تعدی جنسی به زنان را ستوده است، واگرچه بعدا در این مورد عذرخواهی کرد اما چندین زن او را به دست اندازی جنسی متهم کردند.
دیده‌بان حقوق بشر گفته است که "رئیس جمهوری منتخب هنگام آغاز دوره ریاست جمهوری خود در ژانویه سال آینده، وارث چالش‌های عظیم حقوق بشری در داخل و خارج از ایالات متحده خواهد بود که از جمله شامل تعیین نقش ایالات متحده در درگیری‌هایی است که در آنها، نابودی گسترده زندگی غیرنظامیان به هنجار رایج تبدیل شده، چه این وضعیت به سوریه ارتباط داشته باشد، چه عراق، افغانستان یا یمن. و دریمن، ایالات متحده به یکی از طرف‌های درگیری مسلحانه تبدیل شده که در آن، عربستان سعودی، به عنوان متحد آمریکا، غیرنظامیان را درمعرض خشونت ویرانگر و بی‌ملاحظه قرار داده است."
این سازمان گفته است که "ترامپ این فرصت را دارد که شعارهای غالبا منزجر کننده مبارزات انتخاباتی خود را کنار بگذارد و رعایت حقوق بشر را محور سیاست‌های داخلی و بین المللی دولت بعدی قرار دهد وباید بداند که اعتبار دولت ایالات متحده در زمینه پیشبرد حقوق بشر، مدیریت خوب وحکومت قانون نمی‌تواند به طور کامل حفظ شود مگر اینکه این کشور بتواند عملکرد خود در زمینه موضوعاتی مانند حقوق زنان و کودکان، حقوق کیفری، بازداشتگاه گوآنتانامو، عملیات پهپادها در خارج از مناطق جنگی و عدالت برای قربانیان شکنجه را بهبود بخشد." دیده‌بان حقوق بشر هشدار داده است که "اگر دولت شما گهگاه موازین حقوق بشر را نادیده بگیرد دیگر نمی‌توانید کشورهای دیگر را برای رعایت حقوق بشر تحت فشار قرار دهید."
در این بیانیه، از آقای ترامپ خواسته شده در زمینه سیاست‌های داخلی، موضوعاتی مانند اصلاح حقوق کیفری، اصلاحات در زمینه مهاجرت و رفع تبعیض نژادی عمل کند ودرصحنه بین‌المللی نیز مقابله با سرکوب جهانی جامعه مدنی وآزادی بیان از جمله در کشورهایی مانند روسیه، چین، مصر، اتیوپی و بنگلادش را مورد توجه خاص قراردهد. همچنین، لازم است دولت جدید آمریکا نگرش جدید وموثرتری دربرابر نظام‌های توتالیتر مانند کره شمالی اتخاذ کند وبرای جلوگیری ازسرکوب آزادی‌های مدنی در کشورهایی مانند ترکیه تلاش کند که به نظر می‌رسد حاکمانشان به سوی تحکیم و تثبیت موقعیت خود گام برمی‌دارند.
از رئیس جمهوری منتخب همچنین خواسته شده است که درزمینه محدودیت کنترل تسلیحاتی ازجمله منع قانونی سیستم‌های اسلحه کاملا اتوماتیک موسوم به "روبات‌های قاتل" ومبارزه با استفاده ازمین ومهمات خوشه‌ای اقدام کند وبه معاهدات بین‌المللی دراین زمینه ها بیپوندد.%
برگرفته از نشریه مدافعان حقوق بشر-آلمان http://kdhbt.blogspot.de/2016/11/blog-post.html 

هیچ نظری موجود نیست: