۱۳۹۵ آذر ۱۰, چهارشنبه

مرکز مطالعات تبریز دراستکهلم سمینار دو روزه برگزار کردآینده‌سنجی پلورالیسم سیاسی درایران" درنشست استکهلم
سمینار دو روزه ''آینده سنجی پلورالیسم سیاسی ونقش ملیت‌ها درایران'' به کار خود پایان داد. این سمینار توسط "مرکز مطالعات تبریز" دراستکهلم پایتخت سوئد برگزار شد. درباره حاصل این نشست با رئیس این مرکز صحبت کردیم.
دراستکهلم سمینار دو روزه بین‌المللی در روزهای شنبه و یکشنبه (۶ و ۷ آذر ۱۳۹۵) برگزارشد. پلورالیسم درایران، دموکراسی سکولار، مشکلات قومی از جمله موضوعات اصلی این سمینار بودند.
علیرضا اردبیلی، مدیر مسئول سایت" تریبون" ویکی از شرکت کنندگان این سمینار، به دویچه وله می‌گوید که درنشست دو روزه "مرکز مطالعاتی تبریز"  نمایندگان وسخنرانان از ملیت‌ها و گروه‌های قومی ترک، کرد، عرب، بلوچ، ترکمن وترکان قشقایی شرکت کردند. به گفته آقای اردبیلی، سخنرانانی ازآمریکا، ایران، سوئیس، بریتانیای کبیر وترکیه دراین نشست حضور داشتند. او تاکید کرد که این سمینار برای نخستین بار درچنین سطحی ازطرف مرکز مطالعات تبریز درسطح اروپا برگزار شده است.
مرکز مطالعات تبریز 
مرکز مطالعات تبریز دوم آوریل ۲۰۱۶ در آنکارا آغاز به کار کرد. دکتر محمدرضا هیئت، رئیس مرکز مطالعات تبریز می‌گوید که این مرکز یک نهاد مدنی و"ان جی او" است و هیچ ارتباطی با دولت ترکیه، آذربایجان یا دولت‌های دیگر ندارد. به گفته هیئت مسائل ترکیه نیز جزو برنامه وحوزه تحقیقاتی این مرکز نیست.
او درباره برگزاری سمینار استکهلم به دویچه وله می‌گوید: «با توجه به اینکه این مرکز زیاد شناخته شده نبوده استقبال خوبی شده و تقریبا همه نمایندگانی که دعوت ما را قبول کردند به سمینار آمدند. ما پیش‌تر نیز چندین سمینار درترکیه تشکیل داده بودیم و تصمیم گرفتیم که یک سمینار هم دراروپا پایتخت سوئد برگزار کنیم. ما از هر گروه اتنیکی عمده ایران دو نفر را دعوت کردیم و این نمایندگان درسمینار شرکت فعالی داشتند.» 
اهداف و حاصل نشست سمینار استکهلم
محمدرضا هیئت درباره هدف اصلی برگزاری این سمینار هم چنین توضیح می‌دهد: «ما در منطقه شاهد بحران‌های جدی هستیم و این بحران‌ها اکثرا ناشی از تبعیض‌های قومی و مذهبی است. ایران هم یک کشور چند قومی و چند ملیتی است. ما سعی کردیم این مسئله را مورد بحث قرار دهیم وپیش از اینکه اتفاق مشابهی مثل سوریه وعراق درایران بیافتد و یا مداخلات خارجی درآینده انجام بگیرد، خواستیم ببینیم که آیا بین این ملیت‌ها می‌توان تفاهم بوجود آورد ومشترکات را مطرح کرد وبه نتیجه‌ای رسید
مدیر مسئول مرکز تحقیقات تبریز درادامه اضافه می‌کند: «دراین سمینار مشخص شد که تقریبا همه گروه‌ها روی بعضی مسائل اشتراک نظر دارند. ازجمله اینکه ما بدون اینکه روی یک نظام و سیستم فدرالی بحث بکنیم تاکید کردیم که سیستم تمرکزگرا باید عوض شود و بر اساس سیستم غیرمتمرکز مسائل کشور حل بشود. به نظر ما سیستم تمرکزگرا نمی‌تواند در ایران جواب بدهد. همانطور که در صدساله اخیر پاسخگوی نیازهای مردم وشهروندان ایران نبوده است. واینکه روی حفظ زبان‌ها، فرهنگ‌ها، مذاهب وآئین‌ها اقدام بشود واحترام متقابل باشد. ما همچنین درباره نقش گروه‌های اتنیکی کشور دراداره کشور چه درمناطق قومی وچه درحکومت مرکزی هم بحث کردیم
به گفته هیئت اگر مسئله قومیتی درایران به صورت عادلانه حل نشود، شکاف بین ملیت ها روز به روز بیشتر شده و نهایتا ممکن است منجر به اختلافات شدید، حتی جنگ و خونریزی همان گونه که اکنون درعراق و سوریه شاهد آن هستیم، شود.
دکتر هیئت درادامه صحبت‌های خود تاکید کرد برخلاف همایش‌هایی که قبلا برگزار شده این بار با نگاهی راه حل جویانه مسائل را بررسی کردیم
سمینار دو روزه استکهلم درسالن کنفرانس این شهر شامگاه یکشنبه (۷ آذر) به کار خود پایان داد.
تاریخ 28.11.2016  > نویسنده طاهر شیرمحمدی > لینک کوتاه شده  http://dw.com/p/2TMhI  

هیچ نظری موجود نیست: