۱۳۹۶ بهمن ۲۸, شنبه

گزارشی ازسخنرانی وزیراموخارجه آلمان درکنفرانس امنیتی مونیخجهان دراوایل سال 2018 بر لبه پرتگاه ایستاده
خبرگزاری آلمان : روز شنبه ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) درگزارش خود از "کنفرانس امنیتی مونیخ" به بخشی از اظهارات مهم وزیر امور خارجه آلمان پرداخت. کنفرانس امنیتی مونیخ تا روز ۱۸ فوریه ادامه دارد.
وزیرامورخارجه آلمان درسخنرانی خود گفت که جهان دراوایل سال ۲۰۱۸ برلبه پرتگاه ایستاده است.
انتقاد از آمریکا
گابریل از سیاست‌های ایالات متحده آمریکا و دولت ترامپ انتقاد کرد. به باور او تصمیم‌ها و رفتار سیاسی دولتمردان آمریکا غیرقابل پیش بینی و محاسبه شده و همین امر از اعتمادپذیری به سیاست آمریکا کاسته است.
گابریل گفت این آمریکایی که امروز ما شاهد آن هستیم، همان آمریکایی نیست که ما می‌شناختیم. وزیرامورخارجه آلمان درهمین رابطه گفت: «باید آمریکا را براساس کدام سنجه‌ها ارزیابی و قضاوت کرد؟ بر اساس رفتار و اقدامات آن‌ها، بر اساس اظهارات‌شان یا بر اساس توییت‌های‌شان؟»
وزیر امور خارجه آلمان با اشاره به این موضوع که روسیه و چین، نظم لیبرالی کشورهای غربی را به چالش کشیده‌اند، از آمریکا خواست به همکاری تنگاتنگ با شرکای اروپایی‌اش پایبند باشد.
توافق هسته‌ای با ایران
وزیر امور خارجه آلمان نسبت به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد. او گفت:«ما به دوستان آمریکایی خود توصیه می‌کنیم که مانع از شکست توافق هسته‌ای با ایران شوند
گابریل گفت که این توافق محصول همکاری مشترک همه کشورهای حاضر در مذاکرات اتمی با ایران بوده و آلمان کماکان به برجام پایبند است.
وزیر امورخارجه آلمان درعین حال تاکید کرد که آلمان ومتحدان این کشور می‌بایست با بهره گرفتن از سیاست‌هایی مشترک جلوی نفوذ و نقش بی‌ثبات کننده ایران درمنطقه را بگیرند 
به باور گابریل، یافتن راه حلی برای جنگ سوریه ویمن، ازجمله مسائلی است که می‌تواند ازنقش ایران درمنطقه بکاهد.
سوریه و کره شمالی
زیگمار گابریل دربخش دیگری ازسخنان خود به جنگ داخلی سوریه اشاره کرد وگفت که این جنگ پس از گذشت ۶ سال به جنگ نیابتی بین قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بدل شده است.
وزی امورخارجه آلمان، از احتمال سرایت خطرجنگ سوریه به دیگر کشورها وبه‌ویژه خطر رویارویی بین متحدان آلمان نیز سخن گفت.
گابریل: اروپا همه چیز نیست، اما بدون اروپا هیچ چیز وجود ندارد
به باور گابریل، برگزاری المپیک زمستانی در کره جنوبی صرفا باعث توقف موقت تنش خطرناک درارتباط با مناقشه اتمی کره شمالی شده وازاین رو خطر تشدید مجدد تنش منتفی نیست.
اوکراین و تحریم روسیه
گابریل از تخفیف تحریم‌ها علیه روسیه در ارتباط با بحران اوکراین دفاع کرد. وزیر امور خارجه آلمان گفت: «من می‌دانم که موضع رسمی در این باره چیز دیگری است
گابریل در دیدار خود با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود که در حاشیه "کنفرانس امنیتی مونیخ" صورت گرفته بود، مواضع خود مبنی بر کاهش سطح تحریم‌های روسیه را اعلام کرد. وزیر امور خارجه آلمان خواستار برقراری آتش بس در شرق اوکراین و همچنین انتقال جنگ‌افزارهای سنگین از این منطقه شد.
گابریل گفت که از پیشنهاد پوتین در زمینه برقراری آتش بس و استقرار نیروهای محافظ صلح سازمان ملل در اوکراین حمایت می‌کند. بنا بر اظهارات وزیر امور خارجه آلمان، از زمان طرح پیشنهاد پوتین حدود ۶ ماه می‌گذرد و از این رو، باید بی‌درنگ در راه اجرای این پیشنهاد اقدام شود.%
لینک کوتاه شده http://p.dw.com/p/2sqvq

هیچ نظری موجود نیست: