۱۳۹۶ بهمن ۲۹, یکشنبه

کشاکش بر سر تقسیم استان سیستان و بلوچستانسیستان و بلوچستان یکی ازفقیرترین استان‌های کشوراست
طاهر شیرمحمدی، 17.02.2018 دویچه وئله:  تقسیم استان سیستان و بلوچستان حدود ۲ سال است که مطرح است. اکثر نمایندگان این استان وعلمای سنی بلوچ با این تقسیم مخالفند. اما دولت تابحال درباره کنارگذاشتن این طرح رسما موضع‌گیری نکرده است. لینک کوتاه شده http://p.dw.com/p/2srCp
موضوع تقسیم استان سیستان و بلوچستان باعث شده است که دو گروه از نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی به حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران نامه‌ بنویسند. گروه اول دونماینده سیستانی‌اند که در نامه خود به رئیس جمهوری خواستار تقسیم استان سیستان و بلوچستان شده‌اند. نامه دوم ازطرف ۶ تن ازنمایندگان مجلس این استان است که از روحانی خواسته‌اند مانع تقسیم استان شود.
محمد‌نعیم امینی‌فرد رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان درمصاحبه با خبرگزاری ایلنا می‌گوید، به همراه ۵ نماینده این استان با نوشتن نامه‌ای به رئیس جمهوری مخالفت خود با تقسیم استان را اعلام کرده ‌است. او تاکید می‌کند، دلایلی که برای تقسیم استان سیستان وبلوچستان و توسعه آن بیان‌ می‌شود کارشناسی شده نیست.
این نماینده مجلس تصریح می‌کند که مسئله یکپارچگی هویتی مهم‌ترین دغدغه نمایندگان برای تقسیم استان است. رئیس مجمع نمایندگان استان می‌گوید که ازطریق وزیر کشور اطلاع پیدا کرده است که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز با تقسیم استان سیستان و بلوچستان مخالف است واین موضوع را او ودیگر نمایندگان این استان در مجلس صریحا به رئیس جمهوری یادآور شده‌اند.
مخالفان تقسیم استان سیستان ‌و بلوچستان درنامه خود تاکید کرده‌اند: «خرد شدن استان‌های کشور به واحدهای کوچک‌تر را هرگز در راستای منافع ملی کشور نمی‌دانیم، بلکه تقسیمات کشوری درطول سال‌های گذشته باعث فاصله بین قومیت‌های مختلف ایرانی گردیده و گسست‌های اجتماعی را بیشتر نموده است
پیش ازاین نامه، حبیب‌الله دهمرده استاندار پیشین ونماینده زابل وحسینعلی شهریاری نماینده سیستانی طی نامه‌ای به رئیس‌جمهوری خواستار تقسیم استان شده‌ بودند.
حبیب‌الله دهمرده نماینده سیستانی مجلس هم درگفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا دراین رابطه می‌گوید: «سیستان و بلوچستان گستردگی فراوانی دارد وفاصله شمال تا جنوب آن به بیش از۹۰۰ کیلومتر می‌رسد واین گستردگی مدیریت استان را دشوار کرده است
دهمرده خاطر نشان می‌کند که "تقسیم استان خواسته مردم است" وتقسیم سیستان‌ و بلوچستان درحد یک پیشنهاد به دولت بوده وباید ازطریق مسئولین ذیربط کارشناسی شود.
مخالفت علمای سنی بلوچ با طرح تقسیم 
پس ازانتشار نامه نمایندگان در دفاع از تقسیم استان سیستان و بلوچستان تجمعات اعتراضی در چابهار شکل گرفت و در چند شهر دیگر روحانیان و ائمه جمعه اهل سنت بلوچ مخالفت خود را اعلام کردند.
به گزارش "کمپین فعالین بلوچ"، روز جمعه (۲۷ بهمن) جمع بزرگی از مردم چابهار با برگزاری تجمعی به طرح تقسیم اعتراض کردند.
کمپین فعالین بلوچ تصاویری را منتشر کرده که تجمع کنندگان با در دست گرفتن پلاکاردهایی با مضمون "زنده باد ایران، زنده باد بلوچستان" و "نه به طرح تقسیم بلوچستان" اعتراض خود را بیان کردند.
ائمه جمعه بلوچ هم اقدام به سخنرانی‌های اعتراضی کردند.
مولوی محمد‌حسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر گفته است: «کسانی که تجزیه سیستان و بلوچستان را مطرح می‌کنند به دنبال منافع شخصی خود هستند
مولوی حسن زهی یک روحانی دیگر سنی گفت: «بلوچستان شناسنامه ماست و ما اجازه تقسیم و حذفش را نمی دهیم
عبدالحمید: بجای تقسیم تبعیض را رفع کنید
مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان هم در مراسم نماز جمعه (۲۷ بهمن) اهل‌ سنت زاهدان، ضمن هشدار نسبت به عواقب و پیامدهای منفی طرح تقسیم احتمالی استان سیستان‌ و بلوچستان، از موافقان تقسیم خواست به‌جای اصرار بر این موضوع، برای "رفع تبعیض" و "اشتغال‌زایی" در استان تلاش کنند.
پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مولانا عبدالحمید امام‌جمعه‌ی اهل‌سنت زاهدان با اشاره به طرح تقسیم احتمالی سیستان و بلوچستان از سوی دو تن از نمایندگان این استان گفت: «متاسفانه بعضی از نمایندگان برتقسیم استان سیستان‌ و بلوچستان اصرار دارند و آن را در مجلس مطرح می‌کنند، در حالی‌که وزیر محترم کشور این تقسیم را به نفع استان ندانسته و در دولت هم تمایلی به این تقسیم وجود ندارد
مولانا عبدالحمید در ادامه به تبعات منفی تقسیم احتمالی این استان اشاره کرد و گفت: «مطرح‌کردن تقسیم استان سیستان ‌و بلوچستان منجر به اختلاف بسیار بزرگی به‌ویژه در نحوۀ تقسیم از جمله اختلاف‌نظر در مرزبندی استان‌های احتمالی خواهد شد و عواقب این اختلافات خطرناک هستند. لذا طرح مسئله تقسیم استان سبب کدورت می‌شود و عاقلانه نیست
خطیب جمعه زاهدان "تبعیض"، "بیکاری" و "عدم استفاده از پتانسیل‌ها" را جزو مهمترین مشکلات استان برشمرد و گفت "تبعیض درسطح استان سیستان‌ و بلوچستان به‌ویژه در منطقۀ سیستان بیداد می‌کند".
عبدالحمید تاکید کرد: «۴۰ درصد مردم منطقه سیستان را اهل‌سنت تشکیل می‌دهند، اما هنوز یک فرماندار هم از اهل‌سنت در این منطقه انتخاب نشده است، فقط اخیرا در پنج شهرستان یک معاون فرماندار، یک بخشدار و رییس اداره از بین اهل‌سنت انتخاب شده است
"دولت هنوز رسما طرح تقسیم را کنار نگذاشته است"
یکی از دست‌اندرکاران مدرسه دارالعلوم (حوزه علمیه مکی زاهدان) به دویچه وله (فارسی) می‌گوید، وزیر کشور تقسیم استان را به صلاح نمی‌بیند و رهبر با آن مخالفت کرده است. علمای اهل سنت و نمایندگان استان سیستان و بلوچستان با این طرح مخالفت کرده‌اند اما دولت رسما نظر خود را اعلام نکرده و این طرح را کنار نگذاشته است و نظر دولت هنوز رسما مشخص نیست.
این کارشناس تاکید می‌کند با تقسیم استان، اسم استان و روابط فامیلی خانواده‌ها از بین می‌رود. او همچنین تاکید کرد آن شهرهای بلوچ‌نشین که به استان‌های کرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان ملحق شدند تابحال پیشرفتی نداشته‌اند، برعکس به لحاظ امنیتی مشکل ایجاد شده است.
به گفته این کارشناس تقسیم استان سیستان و بلوچستان با تقسیم سایر استان‌ها تفاوت دارد و این مسئله می‌تواند حساسیت برانگیزد و اختلافاتی را در این استان دامن بزند.
استان سیستان و بلوچستان یکی از پهناورترین استان‌های کشور است که با افغانستان و پاکستان حدود ۱۱۰۰ کیلومتر مرز زمینی مشترک و با دریای عمان ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی دارد. وسعت این استان حدود ۱۱ درصد از خاک ایران است. سیستان و بلوچستان یکی از فقیرترین استان‌های کشور است.%

هیچ نظری موجود نیست: