۱۳۹۶ شهریور ۱۹, یکشنبه

تخریب مجسمه های باستانی ترکمنصحراتخریب عمدی میراثهای فرهنگی ترکمنصحرا بعلت بی توجهی ادامه دارد
آتش افروزی وتخریب سنگ قبر درگورستان باستانی خالد نبی
 رادیو زمانه: افراد ناشناس پنج‌شنبه شب، ۱۶ شهریورماه گورستان باستانی خالد نبی را به آتش کشیدند وچند سنگ قبر آن را تخریب کردند.

امان محمد حمیدزاده، رئیس هیئت امنای مجموعه خالد نبی گفته است که آتش‌سوزی پنج‌شنبه شب رخ داد وبه علت خشکی علفزارها به سرعت گسترش یافت اما مهار شد.
به گفته او، عاملان ناشناس این آتش‌افروزی « اقدام به تخریب و شکستن سه سنگ مزار استوانه ای چلیپا که ازاهمیت تاریخی ومطالعاتی ویژه ای برخوردارهستند ، کرده ویک سنگ مزار دیگر را نیز از دل خاک بیرون کشیده و رها کرده‌اند
گورستان و زیارتگاه خالد نبی درمنطقه‌ای کوهستانی در ۵۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله قرار دارد.
گورستان قرارگرفته دراین منطقه دارای سنگ‌قبرهایی به شکل‌های استوانه‌ای وصلیبی است که گاه از سوی رسانه‌ها ازآن با عنوان «گورستان آلات» نام برده شده.
شکل برخی سنگ قبرهای این گورستان که بنا به برخی روایت‌ها بیش از 1000سال قدمت دارند، شبیه آلت جنسی مردانه است. برخی این قبرها را قبر مردان می‌دانند. به گفته آنها، قبر زنان زیر سنگ قبرهایی به شکل سینه و سینه‌بند زنانه قرار دارد.
قدمت دقیق این گورستان مشخص نشده است و روایت‌های متفاوتی ازآن وجود دارد.
 به گفته حمیدزاده نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی استان گلستان «برای کشف علل وانگیزه های احتمالی وقوع حریق وشناسایی عامل ویا عوامل این حادثه» شنبه به این منطقه اعزام شده‌اند.
پیش از این نیز سنگ‌ قبرهای این گورستان از سوی افراد ناشناس تخریب شده بودند. اکنون به دور این محوطه حصارکشی شده است اما حمیدزاده گفته که «برای حفظ و حراست از این آثار ارزشمند باستانی وتاریخی، گماردن نگهبان ثابت، تجهیز محوطه به دوربین مدار بسته و سایر امکانات ایمنی ضروری به نظر می رسد
زیارتگاه خالد نبی نیز محل دفن خالد بن سنان است که شش قرن پس از میلاد مسیح و40 سال پیش از ظهور پیامبر اسلام می‌زیست.%  https://www.radiozamaneh.com/358016  

هیچ نظری موجود نیست: