۱۳۹۶ مهر ۸, شنبه

بررسی مقایسه ای مواضع روسیه و ترکیه درمورد همه‌پرسی کردستان عراقهمه‌پرسی کردستان؛ موضع نرم روسیه، سیاست دوگانه ترکیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای پنجمین بار درظرف ۹ ماه گذشته با رجب‌طیب اردوغان همتای ترک خود دیدار کرد. اردوغان گفت، روسیه و ترکیه مواضع مشترکی درباره همه پرسی اقلیم دارند. ولی پوتین صریحا این موضوع را تائید نکرد.
 درماه‌های مارس ومه سال جاری اردوغان به روسیه سفر کرد. او بعدا درپکن وهامبورگ هم با همتای روسی خود دیدار کرد.  در روزهای اخیر هم پوتین(۷ مهر/ ۲۹ سپتامبر) به دیدار اردوغان شتافته ودرست سه روز پس از برگزاری همه‌پرسی دراقلیم کردستان عراق با رئیس جمهوری ترکیه دیدار کرده است.
پوتین اهداف چندجانبه‌ای را درسفر به ترکیه دنبال می‌کند. مهم‌ترین موضوع مذاکرات دوکشور بحران سوریه، ساخت خط لوله گاز "جریان ترک" و نیروگاه "آک کویو" و همکاری درعرصه نظامی بوده است.
اما دیدار پوتین از ترکیه درست ۳ روز بعد از برگزاری همه‌پرسی برای استقلال اقلیم کردستان عراق انجام گرفت. ترکیه این همه‌پرسی را غیرقانونی می‌داند، روسیه اما گفته است که به "حق کردها درتعیین سرنوشت" احترام می‌گذارد ودرعین حال از "حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق" نیز حمایت می‌کند.
  اردوغان درکنفرانس مطبوعاتی خود به همراه پوتین درهمین رابطه گفت: «همه‌پرسی کردستان یک اشتباه بزرگ بود. ما با پرزیدنت پوتین درباره اهمیت تمامیت ارضی عراق هم عقیده هستیم». اما پوتین صریحا اظهارات اردوغان را تائید نکرد و تاکید کرد: «موضع اصولی روسیه پیش‌تر توسط وزیر خارجه‌مان اعلام شده بود
واکنش روسیه نسبت به همه‌پرسی اقلیم
سفر پوتین به ترکیه و آن هم بلافاصله بعد از رفراندوم اقلیم کردستان عراق حاوی چه پیامی می‌تواند باشد؟
ولادیمیر ساژین، تحلیل‌گر ارشد از مرکز مطالعات خاورمیانه انستیتوی شرق شناسی روسیه به این پرسش بخش فارسی دویچه وله چنین پاسخ می‌دهد: «سفر پوتین به آنکارا ارتباطی با همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق ندارد و این ملاقات قبلا برنامه‌ریزی شده بود. روسیه مناسبات بسیار دوستانه‌ای با کردهای عراق و سوریه دارد و به این خاطر موضع مسکو در رابطه با همه پرسی اقلیم بسیار با احتیاط  است. روسیه از یک طرف مخالف تجزیه عراق وسوریه است، اما ازطرف دیگر مناسبات دوستانه و خوبی هم با کردها دارد بنابراین روسیه سیاست منعطف و نرمی درقبال رفراندوم کردستان عراق ومسئله کرد اتخاذ کرده است
ساژین درادامه تائید می‌کند که مسئله رفراندوم درکردستان عراق سبب نزدیکی بیشترایران، ترکیه، روسیه وعراق شده است وعملا به لحاظ تاکتیکی این کشورها دریک جبهه قرارگرفته‌اند. به گفته ساژین مسکو خواهان اعطاء خودگردانی وسیع به کردهاست.
اختلافات ایران، ترکیه و روسیه
آرتیوم دینچ، کارشناس امور بین‌الملل از دانشگاه آنکارا با گفته‌های ساژین موافق نیست. به گفته او زمان بندی دیدار پوتین با اردوغان حاوی این پیام است که کشورهای منطقه با مشارکت روسیه می‌توانند جلوی اجرای نقشه‌های کشورهای غربی و اسرائیل درمنطقه را بگیرند. به نظر آرتیوم دینچ، کارشناس امور بین‌الملل از دانشگاه آنکارا کشورهای غربی از اقلیم کردستان حمایت می‌کنند. او می‌گوید از بیانیه‌هایی که وزارت خارجه فرانسه، آمریکا وبریتانیا صادرکرده‌اند می‌توان درک کرد که این کشورها برگزاری همه‌پرسی را محکوم نکرده‌اند و مانع اجرای رفراندوم هم نشده‌اند.
  آرتیوم دینچ هم براین باور هست که همه پرسی اقلیم کردستان مواضع ایران، ترکیه، عراق و روسیه را به هم نزدیک کرده است. اما این کارشناس می‌گوید: «  بین ترکیه و ایران هم اختلاف هست. ترکیه متردد هست که آیا کرکوک تحت کنترل اقلیم برای ترکیه می‌تواند منافعی داشته باشد یا کرکوکی که دست حشد الشعبی و ایران است؟ ترکیه برسراین موضوع هم تردید دارد که اگر بازار اقلیم که بخش عمده آن در دست ترکیه است از دست این کشور خارج شود چه اتفاقی خواهد افتد؟ چون چین و هندوستان این بازار را می‌توانند از طریق ایران و عراق به دست بگیرند.» این کارشناس دراین باره تاکید می‌کند، ترکیه نمی‌خواهد بازار اقلیم را از دست بدهد.
اختلاف درترکیه بر سر همه پرسی
به گفته کارشناس دانشگاه آنکارا، در کابینه دولت ترکیه بر سر نحوه برخورد با اقلیم کردستان عراق اختلاف هست. دینچ خاطرنشان می‌کند: «بین وزرا و دولتمردان ترکیه بخشی براین باورند که تصمیم اقلیم بدون رایزنی با ترکیه گرفته شده و مورد قبول نیست و با قطع روابط و اعمال تحریم باید اقلیم را تنبیه کرد. اما مخالفین استدلال می‌کنند که این مسئله به ضرر منافع ترکیه است و آن رابطه و دیالوگی که بین ترکیه و اقلیم وجود داشت را از بین می‌برد
   این کارشناس نتیجه می‌گیرد که حکومت ترکیه به معنای گسترده هنوز موضع‌گیری مشخصی درقبال اقلیم کردستان عراق  اتخاذ نکرده است و تصمیمات گرفته شده این کشور هم به صورت مرحله‌ای اجرا خواهد شد.
او در این رابطه می‌گوید: «مثلا شرکت‌های هواپیمایی را منع کردند که به اربیل و سلیمانیه پرواز کنند ولی فضای هوایی ترکیه را به روی اقلیم کردستان نبستند. شرکت‌های هواپیمایی لوفت‌هانزا، ایرباس یا ایرفرانس از استانبول و شهرهای دیگر ترکیه می‌توانند به اربیل و سلیمانیه پرواز کنند ولی پگازوس و ترکیش ایرلاینز و سایر شرکت‌های خصوصی ترکیه اجازه پرواز ندارند
لینک کوتاه شده http://p.dw.com/p/2kzqG   

هیچ نظری موجود نیست: