۱۳۹۶ دی ۳۰, شنبه

اتحادیه اروپا درتدارک تحریم‌های جدید علیه ایران است


»آلمان تلاش می‌کند با ترغیب شرکای اروپایی به اعمال تحریم‌های جدید ازیک سو برنامه موشکی ایران را هدف گیرند و نشان دهند درقبال سیاست‌های ایران بی‌تفاوت نیستند وازسوی دیگر به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بگویند که انتقاد‌های او را نسبت به برجام جدی می‌گیرند». 
دویچه وله: هفته‌نامه اشپیگل به نقل از محافل دیپلماتیک دربروکسل فاش کرد که اتحادیه اروپا درتدارک تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران است. پیامی هم به تهران و هم به واشنگتن.
در آخرین شماره هفته‌نامه اشپیگل که روز شنبه (۲۰ ژانویه/ ۳۰ دی) منتشر شده است به نقل از محافل دیپلماتیک در بروکسل فاش شد که  آلمان، فرانسه و بریتانیا در پی وضع تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران هستند.
اتحادیه اروپا می‌خواهد با این تحریم‌ها با سیاست‌های بی‌ثبات‌سازی جمهوری اسلامی در منطقه مقابله کند. به گزارش اشپیگل ایران از شورشیان حوثی در جنگ یمن و همچنین شبه‌نظامیان حزب‌الله در لبنان حمایت می‌کند، در جنگ سوریه با ارسال کمک‌های نظامی از بشار اسد جانبداری می‌کند و  با هواپیماهای غیر نظامی نیرو به سوریه اعزام می‌کند.
اشپیگل می‌افزاید، آلمان تلاش می‌کند با ترغیب شرکای اروپایی به اعمال تحریم‌های جدید از یک سو برنامه موشکی ایران را هدف گیرند و نشان دهند در قبال سیاست‌های ایران بی‌تفاوت نیستند و از سوی دیگر به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بگویند که انتقاد‌های او را نسبت به برجام جدی می‌گیرند.
هدف اصلی اتحادیه اروپا اما حفظ برجام است که درسال ۲۰۱۵ از سوی گروه ۵+۱ وایران به امضا رسید. ترامپ این توافقنامه را «بدترین توافقنامه تاریخ آمریکا» می‌داند وبه خروج از برجام تهدید کرده است.
رئیس جمهور آمریکا به شرکای اروپایی تا اواسط ماه مه ۲۰۱۸ فرصت داده است تا «نواقص وحشتناک» این توافق‌نامه را رفع کنند.
حفظ برجام به هرقیمت
اشپیگل درگزارش خود می‌نویسد که اتحادیه اروپا می‌خواهد به هر قیمتی توافقنامه برجام را حفظ کند. زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان درآخرین نشست خود با فدریکا موگرینی وهمتایان بریتانیایی وفرانسوی‌اش گفت «اگر غرب تنها توافقنامه اتمی که بخوبی عمل می‌کند را لغو کند، آنگاه علائم ناخوشایندی بطور مثال برای کره شمالی ارسال کرده است».
موگرینی نیز دراین نشست تاکید کرد «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید کرده است که ایران همه جوانب توافقنامه را رعایت کرده است
اشپیگل می‌نویسد «اروپائیان با توافق برسر این موضوع که توافق اتمی را باید ازدیگر مناقشه‌ها واختلافات با جمهوری اسلامی ایران جدا کرد به این ایده رسیده‌اند که هدف تحریم‌های جدید باید برنامه موشکی ایران باشد
این هفته‌نامه می‌افزاید:«اتحادیه اروپا می‌خواهد با این تحریم‌ها، نگرانی‌ها وتردید‌های ترامپ را رفع کرده وهمچنین مانع لطمه خوردن برجام شود».% 20.01.2018 ،   لینک کوتاه شده http://p.dw.com/p/2rD7H  

هیچ نظری موجود نیست: