۱۳۹۶ دی ۱۹, سه‌شنبه

شکایت از رئیس سابق قوه قضائی به خاطر "جنایت علیه بشریت"


شکایت سیاستمدار آلمانی از شاهرودی به خاطر "جنایت علیه بشریت"
نماینده پیشین پارلمان آلمان از محمود هاشمی شاهرودی به دلیل "قتل وجنایت علیه بشریت" شکایت کرده است. فولکر بک در گفت‌وگو با دویچه وله فارسی تاکید کرد که دولت آلمان نباید برای شاهرودی مصونیت دیپلماتیک قائل شود.
فولکر بک
فولکر بک، نماینده پیشین پارلمان آلمان از حزب سبزها به سفر محمود هاشمی شاهرودی به آلمان و بستری شدن او در بیمارستان شهر هانوفر به شدت انتقاد کرد. او بک شکایتی رسمی علیه شاهرودی تنظیم و آن را به مقامات قضایی ایالت نیدرزاکسن آلمان ارسال کرده است.
فولکر بک در شکایت خود شاهرودی را به "قتل، نقض حقوق بشر و جنایت علیه بشریت" متهم کرده است. گفته می‌شود این شکایت در روز دوشنبه (۸ ژانویه/ ۱۸ دی) صورت گرفته است.
فولکر بک در رابطه با شکایت خود به روزنامه "بیلد" گفت: «ما نه تنها مجاز نیستیم که بیمارستان وآسایشگاهی برای جنایتکاران علیه حقوق بشر باشیم، بلکه باید آنها را مجبور به پاسخگویی کنیم
فولکر بک تاکید کرد که دولت آلمان نباید دچار این خطا شود وبرای افرادی با چنین پیشینه‌ای مصونیت دیپلماتیک قائل شود. بک از شاهرودی به عنوان "سازمانده کشتار گروهی" در ایران یاد کرد.
آشنایی فولکر بک با اوضاع سیاسی ایران
فولکر بک در مصاحبه‌ای با دویچه‌وله فارسی گفت: «من سال ۲۰۰۶ به ایران سفر کردم وغیر از نمایندگان مجلس گفتگوهای بسیاری در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور با نمایندگان نهادهای مذهبی و نمایندگان اقلیت‌های دینی ایران داشتم. من سال‌ها عضو کمیسیون حقوق بشر بودم و گزارشهای مربوط به نقض حقوق بشر در ایران را دنبال می‌کردم
بک افزود: «ایران کشوری است که منشور حقوق بشر سازمان ملل متحد را امضا کرده است برخلاف عربستان. البته این نکته مثبتی است. اما ایران به تمام مفاد این منشور عمل نمی‌کند به عنوان مثال افرادی را که زیر سن قانونی مرتکب جرم شده‌اند را اعدام می‌کند. به نظر من آلمان باید به صراحت برای دولت ایران روشن کند که احترام به حقوق بشر برای ما بسیار مهم است و اقتصاد تنها اولویت ما نیست. این موضع‌گیری باید در روابط ما با ایران و همین‌طور عربستان سعودی روشن شود
برخی از فعالان حقوق بشر در آلمان نیز می‌گویند که هاشمی شاهرودی نمی‌تواند از "مصونیت دیپلماتیک" برخوردار باشد، زیرا درحال حاضر عضویتی در دولت ندارد. شاهرودی هم اکنون رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی است.
مهران براتی: آلمان اعتراضات مردم ایران را بر حق می‌داند
روزنامه‌های آلمانی "بیلد" و "هانوفرشه آلگمانیه" جمعه گذشته خبر داده بودند که محمود هاشمی شاهرودی، یکی از نامزدهای احتمالی جانشینی رهبر جمهوری اسلامی، برای مداوا در بیمارستانی در هانوفر آلمان بستری شده است.
همزمان با انتشار خبر بستری‌شدن هاشمی شاهرودی درآلمان، خبرگزاری‌های ایران با انتشار عکسی از عیادت رضا رمضانی گیلانی، نماینده مجلس خبرگان ومدیر مرکز اسلامی هامبورگ، از هاشمی شاهرودی خبر دادند. در این عکس پروفسور مجید سمیعی، متخصص مغز و اعصاب نیز دیده می‌شد.
در روز شنبه (۶ ژانویه/ ۱۶ دی) حدود ۲۰۰ ایرانی دربرابر "مرکز بین‌المللی علوم اعصاب" درشهر هانوفر آلمان تجمع کرده وبه دلیل بستری‌شدن محمود هاشمی شاهرودی دراین مرکز درمانی دست به تظاهرات زدند.
سفر درمانی هاشمی شاهرودی به خارج از ایران انتقادهای زیادی برانگیخته است. منتقدان از جمله خواستار استفاده مقام‌های حکومتی از همان امکاناتی شده بودند که بقیه مردم ایران هم از آن استفاده می‌کنند.
 لینک کوتاه شده http://p.dw.com/p/2qZOL

هیچ نظری موجود نیست: