۱۳۹۷ اردیبهشت ۲, یکشنبه

نرگس محمدی؛ تجسم پیگیری وتلاش پیوسته حقوق‌بشری

زادروز نرگس محمدی را فعالان مدنی جشن گرفتند
چند تن ازفعالان مدنی با حضور درمنزل نرگس محمدی، ۴۶امین زادروز او را جشن گرفتند درحالی که او همچنان به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری‌اش در زندان سپری می‌کند.   

نرگس محمدی متولد اول اردیبهشت ۱۳۵۱ در زنجان است. او تا زمان اخذ دیپلم در زنجان ماند و سپس برای تحصیلات دانشگاهی در رشته فیزیک جامدات به دانشگاه بین‌المللی قزوین رفت. در دوران لیسانس، نرگس با «حسن زرافشان» آشنا می‌شود. حسن زرافشان از شخصیت‌های ورزشی و درعین حال ملی‌ـمذهبی سرشناس قزوین بود که بر نرگس‌محمدی تاثیر فوق‌العاده‌ای گذاشت.
  رفت‌وآمد زرافشان به کتاب فروشی مولانا در قزوین، پای نرگس را به آنجا باز کرد. در همان ایام بود (سال ۱۳۷۵) که «تقی‌رحمانی» از زندان آزاد شده بود و در کتاب‌فروشی پدرش جلساتی را برگزار می‌کرد. کتاب‌فروشی مولانا به پاتوقی برای نیروهای ملی‌-مذهبی تبدیل شده‌ بود. نرگس در جلسات خصوصی  درس تقی‌ رحمانی شرکت‌ می‌کرد که درباره تاریخ معاصر ایران بود. پس از مدت کوتاهی با وساطت خواهر تقی‌ رحمانی، نرگس و تقی با یکدیگر آشنا شدند که این آشنایی بعدها به ازدواج آن دو منجر شد.
   مرحله جدی‌تر فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی نرگس‌ محمدی با دستگیری نیروهای ملی‌-مذهبی و اعضای «نهضت‌ آزادی» در سال ۱۳۷۹ آغاز شد. دستگیری همسر و دوستانش، فعالیت‌های نرگس را وارد فاز جدیدی‌ کرد که تا امروز هم ادامه دارد. در آن‌دوره او با زنانی که همسر و فرزندانی در زندان داشتند ارتباط گرفت و سعی کرد زبان دردها و رنج‌های آنان باشد.
او در سال ۱۳۸۰ به خانم عبادی در راه‌اندازی «کانون‌ مدافعان حقوق‌بشر» کمک‌ کرد. نرگس تنها عضو غیر وکیل این کانون شد. او در سال ۱۳۸۱ در شرکت بازرسی و مهندسی ایران استخدام شد و البته در سال ۱۳۸۸ به سبب فعالیت‌های سیاسی‌اش او را از آنجا اخراج‌ کردند.
با زندگی، فعالیت‌ها و رنج‌های نرگس محمدی بیش‌تر آشنا شوید:
https://bit.ly/1CaHyYG

هیچ نظری موجود نیست: