۱۳۹۶ آبان ۱۵, دوشنبه

بیست وسومین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل درشهر بنآغاز کنفرانس جهانی تغییرات اقلیمی درشهر بن آلمان

دویچه وئله 06.11.2017 : وقتی تمام جهان بخواهد یک بار درسال درباره حفاظت از محیط زیست گفت‌وگو کند، به برخی چیزها، مثل زمان، پول و مکان، بیش از پیش نیاز دارد. در کنفرانس جهانی اقلیمی امسال (COP23) درشهر بن آلمان که از روز ۶ نوامبر تا ۱۷ نوامبر (۱۵ آبان تا ۲۶ آبان) ادامه دارد، شرکت‌کنندگان به چیز دیگری هم احتیاج دارند: بردباری و اعصاب قوی.

اگر آنها دارای چنین چیزی باشند بقیه وسایل مهیا است. حدود دو هفته وقت در اختیار ۱۹۷ کشور متعهد به توافق اقلیمی پاریس هست تا تدابیری مشخص را برای اجرای این قرارداد اتخاذ کنند.
جمهوری جزایر فیجی ریاست بیست و سومین کنفرانس جهانی اقلیمی را برعهده دارد. اما این کشور به عنوان رئیس کنفرانس امسال، امکانات پذیرایی و اسکان هزاران شرکت‌کننده، حامی محیط زیست و خبرنگار را ندارد. به همین دلیل، دفتر مرکزی سازمان ملل متحد واقع در شهر بن با حمایت دولت آلمان این کنفرانس را برگزار می‌کند.
تماشای ویدیو 01:26
کنفرانس جهانی اقلیمی بن در برابر وظایفی خطیر
آلمان به عنوان میزبان فنی، بودجه‌ای چشمگیر بالغ بر ۱۱۷ میلیون یورو را به برگزاری کنفرانس اختصاص داده است. تنها ایجاد حفاظ‌های قابل انتقال برای مقابله با بالا آمدن احتمالی آب رودخانه راین دو میلیون یورو هزینه داشته است.
شهر بن نیز درکنار رودخانه راین دهکده‌ای از سازه‌هایی چادری به مساحت حدود ۸ زمین فوتبال، برای ۲۵ هزار شرکت‌کننده ساخته است.
ایستگاه‌های مختلفی نیز برای شرکت‌کنندگان در این کنفرانس در نظر گرفته شده تا خود را در آرامش، آماده حضور در نشست‌ها کرده و البته تلفن، تبلت و کامپیوترشان را هم شارژ کنند.
سازمان‌های غیرانتفاعی و سایر نمایندگان جوامع مدنی نیز در کنفرانس تغییرات اقلیمی بن نقشی کلیدی خواهند داشت. حدود ۵۰۰ سازمان غیرانتفاعی برای شرکت در کنفرانس بن ثبت‌نام کرده‌اند که در ۱۶۰ ایستگاه به صورت چرخشی برنامه‌های خود را معرفی خواهند کرد.
کنفرانس اما راه دشواری در پیش خواهد داشت. از یک‌سو خروج آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس بر کنفرانس بن سایه انداخته است و از سوی دیگر هیأت‌ها قرار است در جریان نشست، آیین‌نامه‌ای تدوین کنند که بایستی در اجلاس اقلیمی بعدی در لهستان در سال ۲۰۱۸ به تصویب برسد.% لینک کوتاه شده http://p.dw.com/p/2n5H7 
برگزاری کنفرانس تغییرات اقلیمی در ساز‌ه‌های چادری به شکل خیمه
شهر بن ازششم تا ۱۷ نوامبر (۱۵ تا ۲۶ آبان) میزبان 23مین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل است. پایتخت کوچک آلمان غربی این روزها سیمای تاز‌ه‌ای پیدا کرده است. علاوه بر یک ایستگاه قطار جدید، در گوشه و کنار شهر سازه‌های چادری به شکل خیمه برای سالن‌‌های همایش برپا شده است. یکی از این سازه‌های پرمجموعه روبه‌روی ساختمان دویچه‌وله برپا شده است. این تصویر اوایل شهریورماه گرفته شده است.

هیچ نظری موجود نیست: