۱۳۹۷ اردیبهشت ۱۶, یکشنبه

از تولد کارل مارکس 200سال گذشت

دویچه وئله : کارل مارکس ۵ ماه مه ۱۸۱۸ درشهر تریر آلمان متولد شد. او متفکری انقلابی، فیلسوف، اقتصاددان و جامعه‌شناس بود. معروف‌ترین آثار او "مانیفست حزب کمونیست" وجلد اول کتاب "سرمایه" در فهرست "حافظه تاریخی بشریت" یونسکو ثبت شدند.
کارل مارکس تحصیل‌کرده رشته‌‌های حقوق، فلسفه و تاریخ بود. او سال ۱۸۴۱ با ارائهٔ تز دکترای خود دربارهٔ اختلاف فلسفهٔ طبیعت دموکریت و اپیکور تحصیلات دانشگاهی خود را از راه مکاتبه‌ای در دانشگاه ینا به پایان رساند. کارل مارکس زندگی حرفه‌ای خود را با روزنامه‌نگاری آغاز کرد و ۲۵ ساله بود که در اعتراض به نقض آزادی بیان و سانسور از سردبیری روزنامه‌ "راینیشه تسایتونگ" استعفا کرد واز آلمان خارج شد. او درتبعید به متفکری انقلابی وتأثیرگذار برجریان‌های سیاسی آلمان تبدل شد.
لینک کوتاه شده http://p.dw.com/p/2xD7d
---------- 
 آثار کارل مارکس درفهرست "حافظه تاریخی بشریت" یونسکو ثبت شد
معروف‌ترین آثار کارل مارکس در کنار مجموعه قوانین امپراطوری روم، طب گیاهی "صومعه لوشر" و چند اثر دیگر در فهرست "حافظه تاریخی بشریت" یونسکو به ثبت رسید. به این ترتیب ۱۷ اثر از آلمان در یونسکو ثبت شده است.
 مسئولان تهیه فهرست "حافظه تاریخی بشریت" تصمیم گرفتند کتاب "مانیفست حزب کمونیست" و جلد اول کتاب "سرمایه"، اثر کارل‌ مارکس فیلسوف و اقتصاددان آلمانی را در این فهرست که سازمان یونسکو آن را زیر پوشش دارد ثبت کنند.
"مانیفست حزب کمونیست" در واقع اثر مشترک کارل مارکس و فریدریش انگلس است.
مسئولان تهیه فهرست تا جمعه این هفته درشهر گوانجو کره جنوبی در مورد آثار دیگری که قرار است در فهرست حافظه تاریخی بشریت ثبت شود تصمیم می‌گیرند.
طب قدیم آلمان درفهرست یونسکو
"
لوح آسمانی نبرا" و کتاب طب گیاهی صومعه لوشر دواثر قدیمی دیگر هستند که درکنار دواثر کارل مارکس درفهرست یونسکو به ثبت رسیدند. برخی کارشناسان معتقدند که لوح آسمانی نبرا با قدمتی ۳۶۰۰ ساله از اولین تصویرهای صور فلکی است. این لوح درسال ۲۰۰۴ میلادی در جنوب آلمان کشف شد.
کتاب طب گیاهی صومعه لورشر در سال ۷۹۵ میلادی در جنوب ایالت هسن آلمان نوشته شده است. این دست نوشته، قدیمی ترین اثر باقی مانده در زمینه پزشکی در آلمان است.
"
سند طلایی ۱۳۵۶" یکی دیگر از متون کهن است که در فهرست یونسکو به ثبت رسیده. این کتاب مهم‌ترین مجموعه قوانین امپراتوری مقدس روم را دربر می‌گیرد. این قوانین تا سال ۱۸۰۶ در کشورهای آلمانی‌زبان معتبر بودند. اتریش نیز از پذیرش این اثر در یونسکو حمایت می کند.
بزرگداشت نوشته‌های کارل مارکس
"
مانیفست حزب کمونیست" کارل مارکس و جلد اول کتاب سرمایه او به این دلیل درفهرست حافظه تاریخی بشریت یونسکو ثبت شدند که از ابتدای نگارش، تاثیرات جهانی شگرفی برحرکت‌های اجتماعی گذاردند. دو کشور آلمان و هلند به طور مشترک خواستار ثبت این اثر شده بودند.
سازمان یونسکو ازسال ۱۹۹۲ به این‌سو می‌کوشد با استفاده ازیک شبکه جهانی دیجیتال، مانع از به فراموشی سپردن شواهد تاریخی مهم درافکار عمومی شود.
"
یادگارهای تاریخ بشری" مجموعه‌ایست که ۲۲۹ سند مختلف را از سراسر جهان دربردارد. ازآلمان تاکنون ۱۷ اثر دراین فهرست به ‌ثبت رسیده است. ازجمله دیگر آثار آلمانی می‌توان به انجیل گوتنبرگ، سنفونی نهم بتهوون و سروده‌های نیبلونگ اشاره کرد.
لینک کوتاه شده http://p.dw.com/p/18tBY

هیچ نظری موجود نیست: