۱۳۹۱ خرداد ۲۴, چهارشنبه

آزادی آموزش زبان کردی درترکیه


ایل گویجی:  درترکیه آموزش زبان کردی درسطح عالی سال گذشته آزاد شد. وازسال تحصیلی آینده درسطوح ابتدائی و متوسطه نیز آزاد خواهد شد. آموزش زبانهای غیرفارسی درایران هم در تمام سطوح تحصیلی آزاد خواهد شد؟
اقدام جدید دولت ترکیه برای به‌رسمیت شناختن زبان کردی
به گفته نخست وزیر ترکیه، ازسال تحصیلی آینده مدارس این کشور کلاس‌های آموزش زبان کردی عرضه خواهند کرد. احزاب ناسیونالیست ترک وکرد با این "اقدام تاریخی" که درچارچوب اصلاحات آموزشی صورت می‌گیرد، مخالفند.   
روز سه‌شنبه (۱۲ ژوئن / ۲۳ خرداد) رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در دیدار با نمایندگان حزب حاکم "توسعه وعدالت" درپارلمان اعلام کرد که ازسال تحصیلی آینده آموزش زبان کردی در مدارس و دبیرستان‌ها، به‌ویژه در مناطق کردنشین شرق و جنوب شرقی ترکیه آزاد خواهد بود.
به گفته‌ی اردوغان، برای دانش‌آموزان کلاس‌های اول و دوم ۱۰ ساعت درهفته زبان کردی عرضه خواهد شد. ساعات آموزش زبان کردی برای کلاس‌های بالاتر به تدریج کاهش می‌یابد، ودرنهایت درکلاس هشتم به ۵ ساعت درهفته می‌رسد. بدین ترتیب دانش‌آموزان می‌توانند علاوه بر انگلیسی، آلمانی وفرانسوی‌، زبان کردی را نیز به عنوان زبان دوم انتخاب کنند.
این خبررا پیشتر روزنامه‌های ترکی منتشر کرده بودند. روز دوشنبه (۱۱ ژوئن/ ۲۲ خرداد) روزنامه‌ی "وطن" ترکیه به نقل از "یک مقام آگاه" که نامش فاش نشده گزارش داد که دولت برای این منظور، درکنار کادر آموزشی، امکانات خود‌آموز از جمله نرم افزار، "سی‌دی" و "دی‌وی‌دی" به زبان کردی در اختیار دانش‌آموزان می‌گذارد.
اردوغان این اقدام را "تاریخی" خواند واظهار داشت که علاوه بر کردی، تدریس چند زبان دیگر هم درمدارس آزاد می‌شود. او همچنین گفت: «اکنون باید دید که چه کسانی از اصلاحات اساسی پشتیبانی می‌کنند وچه کسانی به مخالفت با آن برمی‌خیزند».
ساعاتی پس از انتشار این خبر توسط رسانه‌های ترکیه، حزب ناسیونالیست "جنبش ملیت گرا" (MHP) مخالفت خود را با آموزش زبان کردی درمدارس اعلام کرد. حزب "صلح ودموکراسی" (BPD) نیز ضمن ابراز مخالف خود با طرح جدید دولت، خواهان آن شد که آموزش درمناطق کردنشین ترکیه به زبان کردی باشد وکردی به عنوان دومین زبان اداری ترکیه به رسمیت شناخته شود.
سیاست دوگانه‌ی دولت: دولت ترکیه ازسال گذشته گام‌های مشهودی برای به رسمیت شناختن زبان کردی برداشته وازهمان زمان نیز پیوسته با مخالفت ناسیونالیستهای این کشور روبرو شده است. درمرداد سال گذشته برای نخستین بار درتاریخ ترکیه، زندگی‌نامه‌ی نمایندگان کرد پارلمان این کشور در وبسایت پارلمان به زبان کردی منتشر شد. همزمان، نمایندگان کرد حزب عدالت وتوسعه اجازه یافتند درپارلمان به زبان کردی صحبت کنند.
آموزش زبان کردی در دانشگاه‌های ترکیه نیز درسال گذشته آزاد شد. نخستین دانشکده‌ به زبان کردی (کورمانچی و زازاکی) درمقطع چهارساله لیسانس در دانشگاه آرتوقلو شهر ماردین کار خودرا آغاز کرد وسپس دانشگاه آلپ‌ارسلان شهر موش زبان کردی را عرضه کرد.
همزمان با این اقدامات، دولت اردوغان با اعضای بلندپایه "حزب کارگران کردستان" (پ ک ک) مذاکراتی را آغاز کرد. پاییز گذشته یک کلیپ ویدیویی دراینترنت منتشر شد که حاوی گفت‌وگوهای نمایندگان "پ ک ک" و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه، هاکان فیدان بود.
رسانه‌ها گزارش دادند که مذاکرات مخفی دراسلو صورت گرفته وبخشی ازیک سری گفت‌وگوها با اعضای "پ ک ک" برای پایان دادن به مبارزه‌ی مسلحانه‌ی این حزب بوده است. پیشتر عبدالله اوجالان، رهبر این حزب که در زندان به سر می‌برد گفته بود که ماموران امنیتی با او دراین رابطه "گفت‌وگوهای جالبی" داشته‌اند.
به موازات مذاکره با نمایندگان "پ ک ک"، ماموران امنیتی به سرکوب فعالان کرد نیز می‌پردازند. به گزارش اشپیگل آنلاین، شمار زیادی از فعالان سیاسی کرد درزندان به سر می‌برند. اتهام آنها، تلاش برای ایجاد یک دولت خودمختار در مناطق جنوب شرقی ترکیه عنوان شده است.% لینک مطلب :

هیچ نظری موجود نیست: