۱۳۹۰ خرداد ۲۷, جمعه

انتخاب گزارشگر ویژه حقوق بشربرای ایران

گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران معرفی شد

جمعه ۲۷ خرداد ۱۳۹۰ ، سحام نیوز
بنابر گزارش‌ها احمد شهید، وزیر امور خارجه سابق مالدیو، به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران معرفی شده است.
به گزارش بی‌بی سی فارسی، فروردین ماه گذشته، شرکت کنندگان در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو با صدور قطعنامه‌ای به تعیین گزارشگر ویژه‌ای برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران رأی دادند.
این قطعنامه با ۲۲ رای موافق در مقابل هفت رای مخالف و ۱۴ رأی ممتنع به تصویب رسید.
این نخستین بار است که شورای حقوق بشر سازمان ملل، که در سال ۲۰۰۶ تأسیس شد، برای کشوری گزارشگر ویژه تعیین می‌کند.
پیش نویس این قطعنامه توسط آمریکا و سوئد ارائه شده بود.
بریتانیا، فرانسه و برزیل جزء کشورهایی بودند که از این قطعنامه حمایت کردند، اما روسیه و چین به آن رای منفی دادند.
مجمع عمومی سازمان ملل، کمیسر حقوق بشر این سازمان و دبیرکل آن در ماه‌های اخیر بار‌ها نسبت به گزارش‌های حاکی از نقض حقوق بشر در ایران توسط حکومت این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.
گزارشگر ویژه‌ای که توسط شورای حقوق بشر تعیین شده است، وظیفه بررسی دقیق و از نزدیک این گزارش‌ها را به عهده خواهد داشت و خواهد کوشید که به ایران سفر کند و در تماس با نهادهای حکومتی و منابع مستقل از حکومت، میزان درستی آن‌ها را بسنجد.
پیشینه اعزام گزارشگر حقوق بشر به ایران
درگذشته رینالدو گالیندوپل (از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۳) و موریس کاپیتورن (ازسال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۰) به عنوان نمایندگان ویژه حقوق بشر سازمان ملل چند بار به ایران رفتند و گزارش‌های متعددی در مورد وضعیت حقوق بشر دراین کشور تهیه کردند.
روابط دولت ایران بانمایندگان ویژه سازمان ملل عموما پر تنش بود وگزارشهای آنها اکثرا ناخرسندی مقامات ایران را برمی‌انگیخت.% - برگرفته ازسایت ایران امروز.نئت http://www.iran-emrooz.net/index.php?/news2/29250/

هیچ نظری موجود نیست: