۱۳۹۴ آبان ۴, دوشنبه

سازمان ملل یک دستاورد بزرگ بشریت ایل گویجی 70مین سالگرد تشکیل سازمان ملل را بعنوان یک دستاورد مهم به جامعه جهانی تبریک میگوید.  
هفتاد سال از تأسیس سازمان ملل گذشت
 فردا، ۱۳۹۴/۰۸/۰۲ ، روز شنبه دوم آبان (۲۴ اکتبر) امسال هفتادمین سالگرد تأسیس سازمان ملل متحد است.
سازمان ملل متحد امروزه بالغ بر ۴۴ هزار نفر کارمند دارد. شش زبان زبان‌های رسمی رایج درسازمان ملل را تشکیل می‌دهند که عبارتند از انگلیسی، فرانسوی، چینی، اسپانیایی، روسی، و عربی.
مقر اصلی سازمان ملل متحد درنیویورک واقع شده وساخت مجموعه‌ساختمان‌های آن ازسال ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۲ به طول انجامید. دراین ساختمان‌ها بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۴ نوسازی عظیمی صورت گرفت.
یش‌نویس منشور ملل متحد درسال ۱۹۴۵ درسان‌فرانسیسکو تهیه شد و ۲۵ ژوئن همان سال به اتفاق آرا به تصویب رسید.
برپایه منشور ملل متحد، سازمان ملل، متشکل از۱۹۳ کشور عضو، تلاش برای حل مناقشات وحفاظت ازصلح را در سرلوحه اهداف خود قرار داده‌است.
ازهمان اوایل کار، سازمان ملل متحد ایجاد نهادهای مختلفی را به عنوان زیرمجموعه خود اعلام کرد که ازمیان مهم‌ترین‌ها می‌توان به این نهادها اشاره کرد
مجمع عمومی سازمان ملل، که نهاد سیاست‌گذاری سازمان ملل است وبر بودجه این سازمان نظارت می‌کند.
شورای امنیت، که وظیفه حفظ صلح وامنیت بین‌المللی را برعهده دارد.
دادگاه بین‌المللی دادگستری، که مقر آن درلاهه است ومناقشات قضایی را حل وفصل می‌کند.
برخی دستاوردها
مجله «تایم» درمقاله خود به مناسبت سالگرد تأسیس سازمان ملل به پنج دستاورد مهم این سازمان پرداخته است:
نجات اهرام مصر: زمانی که درسال ۱۹۹۵ احداث بزرگراهی هشت‌بانده درنزدیکی هرم جیزه و ابوالهول آغازشد که می‌توانست ساختار این آثار باستانی را تهدید کند، سازمان آموزشی، علمی وفرهنگی ملل متحد، یونسکو، موفق شد از ساخت این بزرگراه جلوگیری کند.
ریشه‌کن کردن آبله:   درسال ۱۹۸۰ وپس از یک کارزار سیزده‌ساله واکسیناسیون، سازمان بهداشت جهانی، از زیر مجموعه‌های سازمان ملل متحد، ریشه‌کن شدن این بیماری را اعلام کرد.
حفاظت از لایه اوزون:  درسال ۱۹۸۷ برنامه محیط زیستی سازمان ملل کنفرانسی با شرکت ۲۴ کشور برگزار کرد که سرانجام به اقدامات حفاظت از لایه اوزون کره زمین انجامید.
نجات جان ۹۰ میلیون کودک: صندوق کودکان ملل متحد که در سال ۱۹۴۶ تأسیس شده در آخرین گزارش سالانه خود خبر داد که فعالیت‌های این صندوق از سال ۱۹۹۰ به این‌سو باعث نجات جان ۹۰ میلیون کودک شده‌است.
بهبود وضعیت نظارت بر تسلیحات: معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای که در سال ۱۹۶۸ منعقد شده در این زمینه مؤثر بوده‌است.
چالش‌های فزاینده و «نیاز به اصلاحات» در سازمان
به مناسبت سالگرد تأسیس سازمان ملل، روزنامه گاردین خاطرنشان می‌کند که جهان امروز، با چالش‌های پرشمار تازه‌ای مواجه شده که بار مضاعفی بر دوش سازمان‌هایی هم‌چون سازمان ملل می‌گذارد.
چالش‌هایی نظیر ریشه دواندن هرچه بیشتر تروریسم و نزاع مسلحانه در مناطقی که حکومت‌های ضعیف، انحصارطلب و فاسد دارند؛ و تغییرات آب‌وهوایی که باعث آب شدن یخ‌های کره زمین شده و جریان باد و باران را متغیر کرده‌است.
از جمله پیشنهادهای اصلاحی برای بهبود عملکرد سازمان ملل محدود کردن حق وتویی است که پنج عضو دائمی شورای امنیت از آن برخوردارند
​​در همین حال، روند جهانی‌سازی که ظهور اینترنت به آن شتاب بیشتری بخشیده، در کنار مزایایی که دارد، درها را نیز برای تجارت غیرقانونی، جاسوسی، و دزدی بازتر کرده است.
«کمیسیون جهانی امنیت، عدالت و حکومت‌داری» متشکل از تیمی ۱۴ نفره در ماه ژوئن گزارشی در مورد سازمان ملل منتشر کرده ودرآن خواستار۱۲ مورد اصلاحات درساختار سازمان ملل متحد برای رویارویی بهتر با چالش‌های امروزی شد.
درمیان اصلی‌ترین این پیشنهادهای اصلاحی، محدود کردن حق وتویی است که پنج عضو دائمی شورای امنیت هم‌اینک از آن بهره‌مندند.
ایجاد ساختاری توسط سازمان ملل برای بهره گرفتن از استعدادهای جامعه مدنی و جامعه تجاری درسطح جهانی نیز از دیگر پیشنهادهای کمیسیون یادشده است.
بان کی‌مون، دبیرکل کنونی سازمان ملل متحد، در یکی از سخنرانی‌های اخیر خود تعهد کرده‌است که این سازمان تلاش بیشتری در این زمینه‌ها انجام دهد: «حفاظت از کسانی که نزاع‌های مسلحانه بر زندگی آنها تأثیر می‌گذارد، مبارزه با تغییرات اقلیمی، جلوگیری از فجایع هسته‌ای، ایجاد فرصت‌های بیشتر برای زنان و دختران، مبارزه با بی‌عدالتی و فرار از قانون، و دست‌یابی به اهداف توسعه هزاره%

هیچ نظری موجود نیست: