۱۳۹۹ مهر ۲۰, یکشنبه

دولت آلمان باید درکنار مردم ایران بایستد

نمایندگان پارلمان آلمان فدرال بنام بوندستاگ گفتند:  

دولت آلمان باید درکنار مردم ایران بایستد

نمایندگانی از تمامی احزاب پارلمان آلمان درمحکومیت جمهوری اسلامی و نقض شدید حقوق بشر درایران سخنرانی کردند. حزب سبزها و دمکرات‌ آزاد از دولت آلمان خواستند حکومت ایران را برای رعایت حقوق شهروندان تحت فشار بگذارد.

روز پنجشنبه ۱۷ مهر (هشتم اکتبر) بحث نقض حقوق بشر درایران درپارلمان آلمان طرح شد و حزب سبزها و دمکرات آزاد درخواستی را ارائه دادند مبنی براین که دولت آلمان در روابط خود با ایران تنها به مناسبات اقتصادی یا برجام اهمیت ندهد، بلکه سرکوب شدید مردم و نقض حقوق بشر دراین کشور را علنا محکوم کند وجمهوری اسلامی را برای رعایت آن تحت فشار بگذارد.

علاوه بر امید نوری‌پور از حزب سبزها وبیژن جیرسرایی، نماینده حزب دمکرات آزاد نمایندگان دیگر احزاب حاضر در پارلمان، از جمله حزب سوسیال دمکرات وفراکسیون احزاب دمکرات مسیحی وسوسیال مسیحی که بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمان آلمان است، در حمایت از این خواست سخنرانی کردند.

این نمایندگان پارلمان آلمان جمهوری اسلامی را حکومتی "قرون وسطایی وفاسد" خواندند که در زندان‌هایش شکنجه اعمال می‌شود و در دادگاه‌‌هایش احکام ظالمانه وغیرانسانی صادر می‌شوند. آنها از دولت آلمان خواستند که "به جای معاملات پرسود، از مردم ایران در مقابل رژیم حمایت کند". بیژن جیرسرایی در سخنرانی خود به سیاست محافظه‌کارانه دولت آلمان در قبال ایران شدیدا انتقاد کرد.

امید نوری پور ازدولت آلمان خواست "درکنار مردم بایستد".او درسخنرانی‌اش ایران وعربستان سعودی را "دشوارترین" 

دولت‌های منطقه نامید و "سیاست خشونت آمیز" ایران درمنطقه را "ویران‌کننده"، سیاست تسلیحاتی آن را "به شدت خطرناک" و تهدیدهای ایران علیه اسرائيل را "غیر قابل قبول" خواند.

او در عین حال بر ضروت حفظ برجام تاکید کرد و سیاست فشار حداکثری آمریکا را اهرمی دانست که تنها مردم ایران را به زانو درآورده است.

سایت آلمانی‌زبان "ایران ژورنال" (Iran Journal) درگفت‌وگو با امید نوری‌پور از او پرسیده است که چگونه می‌توان حکومت ایران را به رعایت حقوق بشر و تغییر سیاست منطقه‌ای آن وادار کرد؟ او می‌گوید: «وادار کردن عاملان نقض حقوق بشر در ایران به پاسخگویی کار دشواری نیست. می‌توان از ممنوعیت سفر و بستن حساب‌های بانکی آنان شروع کرد. اما متاسفانه تا کنون دولت‌ها شجاعت این اقدام را نداشته‌اند

بررسی اعمال مجرمانه مقام‌های ایران

نوری پور هم‌چنین به امکان "بررسی اعمال مجرمانه" و راه های اقدام قضایی علیه مقام‌های ایران در آلمان و اروپا اشاره می‌کند؛ به عنوان نمونه سفر آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس سابق قوه قضاییه برای درمان به هانوفر در سال ۲۰۱۸ میلادی. او می‌گوید فشار بر مقام‌های ایرانی می‌تواند نتیجه دهد به شرط این که مثلا "به یک قاضی ظالم امکان این داده نشود که برای معالجه پزشکی به آلمان بیاید اما بعد از آن به خاطر فعالیت ضد حقوق بشری علیه او اقدام قضایی نشود".

این سیاستمدار حزب سبزها اطمینان دارد که توجه کشورهای اروپایی به حقوق بشر در ایران می تواند حداقل وضعیت برخی افراد را در ایران بهبود بخٔشد. او به ایران ژورنال می‌گوید: «شاید تصادفی نبود که نرگس محمدی و فریبا عادلخواه عصر روز قبل از طرح این بحث در پارلمان آلمان آزاد شدند. ما پشت پرده این اقدام را هیچوقت نخواهیم دانست. اما خودسری در ماهیت بی‌عدالتی عمیقاً ریشه دوانده است. این بدان معناست که ما گاهی باید تصمیماتی بسیار حساس بگیریم. این اشتباه است اگر از هر امکانی استفاده نشود».

چرا حالا؟

فراکسیون سبزها در پارلمان آلمان در نیمه ماه سپتامبر از دولت آلمان خواست بیش از گذشته برای بهبود وضعیت حقوق بشر و حقوق مدنی در ایران تلاش كند. این درخواست شامل ۲۵ اقدام است که به باور این حزب می‌تواند وضعیت شهروندان در ایران را به شکل محسوسی بهبود بخشد.

اما نقض حقوق بشر رژیم ایران از سال ۱۹۸۰ یعنی بلافاصله پس از "انقلاب اسلامی" به شدت وخیم شده و جمهوری اسلامی توسط مخالفان خود در ایران و سازمان های بین المللی حقوق بشر بارها محکوم شده است. چرا سبزها اکنون به  صرافت اقدامی در این رابطه افتاده‌اند؟

امید نوری‌پور در پاسخ به وبسایت آلمانی "ایران ژورنال" می‌گوید اکنون وضع در ایران "به طرز چشمگیری وخیم تر شده است.  فشارهای غیرانسانی دیگر تنها بردگر اندیشان وارد نمی‌شود". او به اعتراضات آبان سال گذشته وهمچنین بهمن۹۶ اشاره می‌کند که "عمدتا علیه شرایط اقتصادی وخیم، فقیرترشدن بخش‌های بزرگ‌تری ازجامعه وعلیه فساد وسو مدیریت بود".

به گفته او روشهای سرکوب و ایجاد خفقان در جامعه نیز به نهایت خود، به نقض همه قوانین یک جامعه متمدن و "روش‌هایی مشابه داعش رسیده است".

خواست‌ها از دولت آلمان کدامند؟

از جمله اقداماتی که حزب سبزها در پارلمان آلمان خواهان اجرای آن توسط دولت این کشور شده این است که:

دولت آلمان علنا و مصممانه سرکوب حقوق بشر و حقوق شهروندی درایران را محکوم کند. از دولت ایران بخواهد کلیه زندانیان سیاسی را بلافاصله و بدون قید و شرط از زندان آزاد واحکام صادره علیه آنان را لغو کند. به دولت ایران فشار بیاورد تا به  تعهدات خود درچهارچوب میثاق‌های بین‌المللی حقوق شهروندی و سیاسی عمل کند.

هم‌چنین از دولت آلمان خواسته شده از مباررات مردم ایران برای دسترسی به مطالبات خود، از جمله حقوق زنان، اقلیت‌ها، دگرباشان جنسی و آزادی رسانه، دسترسی به اینترنت آزاد حمایت کند. به دولت ایران فشار بیاورد که به تعقیب و آزار اعضای اپوزوسیون خاتمه دهند.

نقض حقوق بشر توسط مقامات عالی دولت ایران، موارد خشونت پلیس و اتهامات وارده در مورد جنایت انجام شده علیه بشریت توسط این حکومت را با همکاری شرکای بین‌المللی مورد بررسی قرار دهد. از جمله دیگر اقدامات درخواست شده محدودیت صدور ویزا و مسدود کردن اموال در چهارچوب اتحادیه اروپا را به صورت هدفمند و انفرادی در مورد مقامات عالیرتبه دولتی ایران و افرادی است که مرتکب نقض حقوق بشر شده‌اند.

هم‌چنین خواسته شده است که اتحادیه اروپا، تحت شرایط و مقررات مشخص، گفتگوی رسمی در مورد حقوق بشر را آغاز کند و این مذاکرات و مشورت‌ها را سریعاً پیش ببرد.

از دولت ایران بخواهد با کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل همکاری کند و به کمیسر عالی حقوق بشر، اجازه ورود به ایران داده شود و با او همکاری شود.

تاریخ 10.10.2020   ،  لینک کوتاه شده https://p.dw.com/p/3jjux 

هیچ نظری موجود نیست: