۱۴۰۳ اردیبهشت ۲۶, چهارشنبه

درباره پرتره مونا لیزا از مشهورترین نقاشی‌ های جهان

زمین شناسی که ادعا می‌کند معمای مونا لیزا را حل کرده است

پرتره مونا لیزا یکی از مشهورترین نقاشی‌های جهان است اما هنوز رمز و راز فراوانی درباره آن وجود دارد

نقاشی مونا لیزا، اثر لئوناردو داوینچی بیشتر از همه برای لبخند رازآلودش شناخته می‌شود. ۵۰۰ سال پس از خلق این اثر، هنوز سؤال‌های زیادی درباره جنبه‌های مختلف آن بی‌پاسخ‌مانده است.

اما یک متخصص زمین‌شناسی و تاریخ هنر به نام آن پیزوروسو، معتقد است توانسته یکی از این معماها را حل کند: معمای محلی که پرتره در آن کشیده شده است.

او از تخصص زمین‌شناسی خود برای تشخیص منظره‌ای که در پرتره به چشم می‌خورد استفاده کرده است. در این اثر یک پل متعلق به قرن چهاردهم در پس‌زمینه به چشم می‌خورد که نشان می‌دهد این نقاشی در شهر لکو و در ساحل دریاچه کومو در ناحیه لومباردی ایتالیا نقاشی شده است.
خانم پیزوروسو نتیجه بررسی‌های خود را در سمیناری در شمال ایتالیا اعلام کرد.

او با بر اساس هر دو زمینه تخصصی‌اش، لئوناردو را نه‌فقط یک هنرمند بلکه زمین‌شناسی خبره می‌داند.

او می‌گوید: «به نظر من او پدر زمین‌شناسی است. یکی از شاخصه‌های کار لئوناردو دقتی است که درجزئیات زمین‌شناسی دارد. اگر به هرکدام از نقاشی‌های او نگاه کنید که در آن صخره، سنگ یا پوشش گیاهی وجود دارد، جزئیات آن‌ها به‌ شدت واقعی است و کاملاً به نمونه بیرونی مشابه است. این‌یکی از خصوصیت‌های شاخص آثار اوست.»

خانم پیزوروسو در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت او قدم‌به‌قدم مسیر لئوناردو را دنبال کرده و به مکانی که ۵۰۰ سال پیش از آن دیدار کرده، رسیده است.

او گفت: «می‌توانم به نقاشی و طراحی‌هایش نگاه کنم و هنوز همان منظره را امروز بعد از همه این سال، در آن مکان‌ها تشخیص بدهم.»

مورخان هنر تا سال‌ها سعی کرده بودند پلی که در پس‌زمینه نقاشی مونا لیزا دیده می‌شود را تشخیص بدهند. این پل‌ها در بسیاری از شهرهای ایتالیا دیده می‌شوند.

خانم پیزوروسو می‌گوید: «من متوجه شدم همه در این نقاشی حواسشان به پل است. مثل این است که در بریتانیا دنبال یک ماشین مینی کوپر باشد. این پل‌ها هم در همه جای ایتالیا وجود داشتند.»

«مکان این نقاشی جایی بود که هم یک پل ، هم خصوصیات ویژه زمین‌شناسی و همین‌طور یک دریاچه داشت. یعنی اینجا»

خانم پیزوروسو خصوصیات زمین‌شناسی پرتره مونالیزا را با لکو تطابق داده است. شهری در ساحل دریاچه کومو در شمال ایتالیا. او معتقد این اثر مشهور جهانی در این ناحیه نقاشی شده است.

او می‌گوید: « اینجا، دریاچه کومو، لئوناردو زمان زیادی در این ناحیه گذرانده است چون می‌خواست کانال آبی از میلان به دریاچه کومو بسازد ولی به خاطر صخره‌هایی که در بخشی از مسیر وجود داشتند، نمی‌توانست این کار را انجام دهد.»

به نظر خانم پیزوروسو رشته‌کوه‌هایی که در پشت سر مونا لیزا دیده می‌شوند رشته‌کوه‌های آلپ هستند و میدانیم لئوناردو ازآنجا دیدن کرده است.

او همچنین معتقد است پلی که در پس‌زمینه دیده می‌شود پل آزونه ویسکونتی نام دارد که در قرن چهاردهم ساخته‌ شده است

باور بر این است که پل آزونه ویسکونتی در پس زمینه مونالیزا قرار دارد

خانم پیزوروسو از ابزارهایی مانند نقشه گوگل، گوگل ارت و پهباد برای تشخیص محل نقاشی استفاده کرده است. او بعد از در کنار هم قرار دادن داده‌ها گفت: «کم‌کم همه‌چیز روشن شد و تطبیق پیدا کرد.»

بر اساس فرضیه‌ای که در سال ۲۰۱۱ مطرح‌شده بود پل و جاده‌ای که پشت سر مونالیزا دیده می‌شود به ناحیه بوبیو، شهر کوچکی در شمال ایتالیا مربوط بوده است.

بر اساس ادعای دیگری که در سال ۲۰۲۳ مطرح‌شد، لئوناردو داوینچی این پل را در ناحیه آرتزو نقاشی کرده است.

درگذشته پل پونته رومیتو در ناحیه لترینا هم با نقاشی مونالیزا مرتبط دانسته شده بود.

پرتره مونالیزا که در قرن شانزدهم میلادی نقاشی شده، یکی از مشهورترین آثار هنری جهان است و در موزه لوور نگهداری می‌شود.

لئوناردو داوینچی علاوه بر هنرمند نقاش، مجسمه‌ساز، مهندس، دانشمند، ریاضی‌دان و یک مخترع بود.

کشفیات او در ۵۰۰ سال پیش، راه را برای زندگی امروز ما هموار کرده است.

https://www.bbc.com/persian/articles/c72p2801nz9o

هیچ نظری موجود نیست: