۱۳۹۰ آبان ۳, سه‌شنبه

بیستمین سالگرد استقلال همسایگان شمالی ایران مبارک باد

بیانیه کانون فرهنگی وسیاسی خلق ترکمن بمناسبت 20 مین سال استقلال همسایگان شمالی ایران

همسایه های شمالی ایران با پایان جنگ جهانی اول ابتدا عبارت بود از دوکشور جمهوری فدراتیو روسیه شوروی وجمهوری آدربایجان. سپس با اشغال جمهوری آدربایجان وسرنگونی دولت حزب مساوات ونیز با شکل گیری اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، همسایه های شمالی ایران به سه جمهوری آن افزایش داده شد.

مرزهای کنونی درقرن 19 هم ، یعنی در دوره ی استعمار شکل گرفت. مرز طرف غرب دریای خزر یکبار بدنبال شکست ایران از روسیه ی تزاری درجنگ اول، طبق عهدنامه ی سال 1813 وبار دوم بدنبال شکست ارتش ایران از قوای روسیه ی تزاری درجنگ دوم، طبق عهدنامه ی سال 1828 شکل گرفت.

ولی مرز طرف شرق دریای خزر بدنبال شکست ترکمن ها از قوای استعماری روسیه ی تزاری درجنگ گـؤگ تپه در 12 ژانویه 1881 ، وبا پیشنهاد ایران بدنبال ارسال تبریک نامه به تزار روسیه درمورد پیروزی بر ترکمنها طبق "قرارداد آخال" بتاریخ 9 هم دسامبر سال 1881 شکل می گیرد.

مرز بین ایران و روسیه ی تزاری با شکل گیری اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی وبویژه آغاز "جنگ سرد" بین دو " اردوگاه شرق و غرب" کاراکتر جدیدی می یابد. بطوری که علاوه بر مرز بین ایران وشوروی بودن مرز بین دو "اردوگاه شرق و غرب" نیز گشته موجب پیامدهای ناگوار بسیاری برای ساکنین دو طرف می شود.

با آغاز دوره ی "جهانی شدن" براثر گسترش دستاوردهای علمی وفنی جامعه جهانی، که منجر به متلاشی شدن اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و "اردوگاه سوسیالیزم واقعا موجود" وپایان یافتن دوره ی "جنگ سرد" گردید. درشمال ایران سه کشور مستقل به نام های جمهوری آدربایجان، جمهوری ارمنستان وجمهوری ترکمنستان پدید آمد و ژئوپولی تیک مناطق قفقاز وآسیای مرکزی دچار دگرگونی گشت.

امید است که روند تحولات موجب برابر حقوق شدن ملیت های ایران درایرانی فدراتیو ودموکرات گردد. تا ایران فدراتیو ودموکرات بتواند درمرکز یک اتحادیه منطقه ای با همسایگان قرار گرفته، نقش بزرگی درتعمیق آزادی، دموکراسی، وشکوفائی اقتصادی و فرهنگی درمنطقه ایفا نماید.

پیروزباد مبارزه ی ملیتهای ایران در راه برابر حقوقی درایرانی فدراتیو ودموکراتیک

کانون فرهنگی وسیاسی خلق ترکمن- واحدهای آلمان، کاناداوانگلستان

2011-10-25 / سوم آبان 1390

* در زیر مقاله ای که بتاریخ 17/10/2011 در سایت رادیو المان درج گردید ضمیمه می شود.

دویچه وئله : همسایگان شمالی ایران ۲۰ ساله شدند

در ۱۸ اکتبر ۱۹۹۱ جمهوری آذربایجان و در ۲۷ اکتبر ترکمنستان اعلام استقلال کردند. ارمنستان نیز حدود یک ماه پیش از آن مستقل شد. درمرزهای شمالی ایران دولت‌هایی شکل گرفتند که مناسبات مردمان آن با ایرانیان قدمتی دیرینه دارد.

استقلال ۱۵ جمهوری پیشین اتحاد جماهیر شوروی در بیست سال پیش، یکی از بزرگترین رویدادها‌ی سده‌ی بیستم به حساب می‌آید.

گرچه اغلب این کشورها پیش از این نیز به ظاهر جمهوری‌های مستقلی بودند اما همگی آنها در سازمان ملل و یا دیگر مجامع بین‌المللی عضویت نداشتند و امور آنها از طریق "مسکو" انجام می‌گرفت.

ایران جزو نخستین کشورهایی بود که استقلال این جمهور‌ی‌ها را در مرزهای شمالی خود به رسمیت شناخت. با این حال در دو دهه‌ی اخیر مناسبات ایران با این سه کشورهمسایه شمالی که مرز خاکی با ایران دارند، فقط دستاورد نداشته، بلکه فراز و نشیب‌هایی نیز توأم بوده است.

ارمنستان همسایه مسیحی ایران

جمهوری ارمنستان درمیان همسایگان شمالی ایران کمترین مرزها را با ایران دارد اما بیشترین بهره‌ها را از مناسبات دوجانبه می‌برد. احداث خط لوله‌ی گازی ایران به ارمنستان و احداث خط آهن و سرمایه‌گذاری ایران در ساختارهای استراتژیک این کشور موجب رضایت سیاستمداران ارمنستان شده است.

هم‌زمان با بیستمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک با ایران، مراسمی نیز امسال به ابتکار نویسندگان ارمنی و وزارت فرهنگ این کشور در شهر مرزی مغری واقع در مرز دو کشور برگزار شد.

در این مراسم برنامه‌های فرهنگی و هنری به اجرا درآمدند و آثارهنرمندان ایران، از جمله جامعه‌ی ارمنی در ایران به نمایش گذاشته شد.

ترکمنستان با ایران طولانی ترین مرز را دارد:طول مرزهای آبی وخاکی ایران با ترکمنستان حدود ۱۲۵۰ کیلومتراست ومقام‌های دو کشور آن را "مرزهای دوستی و برادری" توصیف می‌کنند.

مناسبات تجاری دو کشورامسال تا چهار میلیارد دلار برآورد می‌شود.

تاکنون دو خط لوله‌ی گاز از ترکمنستان به ایران کشیده شده است. این کشور بخش عظیمی از نیازمندهای‌های گازی استان‌های شمالی ایران را تامین می‌کند.

"خط آهن مشهد - سرخس- تجن" و "سد مشترک دوستی" دو پروژه ‌استراتژیک هستند که در سرحدات دو کشور احداث شده است.

ایران از طریق "سد دوستی" که بر روی رودخانه هریرود میان دو کشور در سال ۱۳۸۴ بسته شد، بخشی از آب آشامیدنی کلان‌شهر مشهد را نیز تامین می‌کند.

با وجود پیوندهای قوی اقتصادی، هنوز میان دو کشور قرارداد صدور روادید لغو نشده است و شهروندان دو کشور مجبور به گرفتن روادید هستند.

محمد موسی هاشمی گلپایگانی، سفیر ایران در ترکمنستان می‌گوید، به رغم مشکلات ویزا، تردد اتباع ترکمنستان در ایران در قیاس با سال گذشته دو برابر شده است.

کارشناسان به‌‌رغم مناسبات حسنه‌ی دوطرف و رشد فزاینده‌ی مبادلات تجاری، از اختلافات این دو کشور بر سر تعیین خط مرزی دریای خزر صحبت می‌کنند.

اختلاف بر سر تعیین نرخ گاز صادراتی ترکمنستان به ایران نیز یکی از مشکلات عمده ایران و ترکمنستان بوده است.

فراز و نشیب روابط ایران با جمهوری آذربایجان:جمهوری آذربایجان به‌رغم جنگ با کشور همسایه خود ارمنستان میان سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴، به دلیل برخوداری از منابع سرشار نفت و گاز و سرازیر شدن "دلار‌های نفتی" در سا‌ل‌های استقلال ۲۰ ساله، توسعه فراوانی یافته است।سرمایه‌گذاری

شرکت‌‌‌های غربی در صنایع نفت و گاز، این کشور را به غرب نزدیک‌تر کرده و در نتیجه مناسبات این کشور با ایران عاری از تنش نبوده است.

مقام‌های بلندپایه نظامی ایران تاکنون به صراحت آذربایجان را به دلیل همکاری با آمریکا و اسراییل مورد انتقاد داده‌اند. دخالت‌های دینی برخی از روحانیان اهل شیعه در ایران در امور دینی آذربایجان نیز سبب ناخرسندی حاکمان این کشور شده است.

مقام‌های جمهوری آذربایجان به دلیل حمایت‌هایی که تاکنون ایران از ارمنستان کرده ‌است، بارها مقام‌های تهران مورد انتقاد قرار داده‌اند.

مناسبات دو کشور با گذشت دو دهه از استقلال آذربایجان فراز و نشیب‌هایی داشته است، ولی مقام‌های هر دو کشور می‌کوشند از وارد شدن به یک جنگ لفظی بپرهیزند.% TS/DK

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15457110,00.html

هیچ نظری موجود نیست: