۱۳۹۹ اسفند ۹, شنبه

روحانیان اهل‌سنت خواهان محاکمه آمران وعاملان تیراندازی سراوان شدند

 روحانیان اهل‌سنت: آمران وعاملان تیراندازی سراوان محاکمه شوند

استان سیستان وبلوچستان ناآرام است. اینترنت قطع شده وسکوت رسانه‌ها در داخل درباره تیراندازی به معترضان درسراوان ادامه دارد. علمای سنی خواستار محاکمه عاملان تیراندازی به سوخت‌بران بلوچ و پرداخت دیه به کشته‌شدگان شدند. 

موضع‌گیری "تند و تحریک‌آمیز" مقامات محلی وسکوت رسانه‌های داخل کشور درپوشش دادن اخبار مربوط به تیراندازی و کشته‌شدن سوخت‌بران بلوچ نیز درپنج روز گذشته همچنان ادامه داشت.

منابع خبری بلوچ ازجمله "کمپین فعالین بلوچ" ازاعتراض مردم درزاهدان، ایرانشهر وبخش جکیگور، سرجنگل وسوران خبر دادند.

منابع خبری محلی همچنین از بازداشت، کشته وزخمی‌شدن معترضان گزارش داده‌اند. کمپین فعالان بلوچ هویت بیش از۱۰ تن از کشته‌شدگان وپنج نفراز زخمی‌شدگان را اعلام کرد. یک نوجوان به نام حسن محمدزهی ومرد میانسالی به نام محمد صالح مقدمی دراثر شلیک مستقیم ماموران در قلعه بید کشته شده‌اند.

بازادشت معترضان بلوچ با ضرب و شتم در بیمارستان

شماردستگیرشدگان هنوز مشخص نیست. کمپین فعالین بلوچ در تازه‌ترین توییت خود از بازداشت تعداد زیادی از شهروندان زاهدان وخصوصا معترضان درمنطقه شورو و‌کورین خبر داده است. این کمپین گفته است ماموران امنیتی شماری از معترضان بلوچ زخمی شده در شورو را از داخل بیمارستان همراه با ضرب و شتم بازداشت کرده‌اند

علیرضا موسایی، دادستان نظامی سیستان وبلوچستان از تشکیل پرونده "تعرض مسلحانه" وحمله "اشرار مسلح و معاند" خبر داد. این مقام قوه قضائیه اما درباره تیراندازی به معترضان وشمار کشته‌شدگان، زخمی‌ها وبازداشت‌شدگان اظهارنظر نکرد.

مهدی شمس‌آبادی، دادستان عمومی وانقلاب مرکز سیستان وبلوچستان هم از"ندامت وپشیمانی جوانان فریب‌خورده" صحبت کرد.

موضع‌گیری "تند و تحریک‌آمیز" مقامات محلی وسکوت رسانه‌های داخل کشور درپوشش دادن اخبار مربوط به تیراندازی و کشته‌شدن سوخت‌بران بلوچ نیز در پنج روز گذشته همچنان ادامه داشت.

منابع خبری بلوچ ازجمله "کمپین فعالین بلوچ" ازاعتراض مردم در زاهدان، ایرانشهر وبخش جکیگور، سرجنگل وسوران خبر دادند.

منابع خبری محلی همچنین از بازداشت، کشته و زخمی‌شدن معترضان گزارش داده‌اند. کمپین فعالان بلوچ هویت بیش از۱۰ تن ازکشته‌شدگان و پنج نفر از زخمی‌شدگان را اعلام کرد. یک نوجوان به نام حسن محمدزهی ومرد میانسالی به نام محمد صالح مقدمی دراثر شلیک مستقیم ماموران درقلعه بید کشته شده‌اند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان ضمن دعوت معترضان به آرامش، ازمسئولین خواست "قضیه سراوان را به دقت وبا حفظ بی‌طرفی، منصفانه بررسی ورسیدگی کنند" ودراظهارنظرهایشان تمام جوانب را درنظر بگیرند تا باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردم نشوند.

عبدالحمید: عاملان تیراندازی مجازات شوند

امام جمعه اهل سنت زاهدان تاکید کرد: «عاملان حادثه تیراندازی به سوخت‌بران، باید به مجازات قانونی خود برسند و خسارت‌های وارده جبران شود؛ این امر به آرامش مردم وامنیت کمک می‌کند

عبدالحمید همچنین توصیه کرد مسئولان مشکل بیکاری مردم را حل کنند وتا پیدا شدن راه جایگزین برای "سوخت‌بری" نباید این راه ارتزاق بسته شود.

"سوخت‌بری وکول‌بری فقط درمناطق سنی‌نشین مشاهده می‌شود"

برخی از روحانیان از جمله حسن امینی، حاکم شرع مردمی کردستان سنی‌مذهب بودن شهروندان استان سیستان و بلوچستان و کردستان را عامل عدم توجه مسئولان جمهوری اسلامی به توسعه این استان‌ها دانسته‌اند.

به گفته امینی، فقر یکی از دلایل اصلی رو آوردن مردم بلوچستان به سوخت‌بری و شهروندان کرد به کولبری است

حاکم شرع مردمی کردستان درمصاحبه با دویچه وله فارسی گفت که او با انتشار بیانیه‌ای رسما تیراندازی به سوخت‌بران سراوان را محکوم کرده است.

امینی افزود، تیراندازی به سوخت‌بران و کولبران "غیرقانونی و ضد دینی" است و بدون اینکه این افراد دادگاهی شوند و حکمی برای آنها صادر شود، نباید مورد حمله و یا تعرض قرار بگیرند.

حسن امینی در بیانیه خود این پرسش را طرح کرد: «درکدام منبع از منابع دینی و قانونی، قتل مردم بی‌سلاح و بی‌دفاع، بخصوص دراین شرایطِ نکبت‌بارِ فشار غیرقابل تحمل اقتصادی، کە تنها به دنبال سیرکردن شکم کودکان خود هستند، جایز شمرده شده است؟»

حاکم شرع مردمی کردستان درادامه مصاحبه خود با دویچه وله تاکید کرد که "سوخت‌بری وکولبری مخصوص مناطق قومی و سنی‌نشین" است و"این موضوع علاوه برریشه اقتصادی ریشه مذهبی وسیاسی هم دارد".

امینی افزود، چرا چنین شغل‌هایی (سوخت‌بری و کولبری) دراصفهان و شیراز وسایر نقاط کشور نیست؟

به گفته امینی یکی دیگر ازدلایل محرومیت مناطق سنی‌نشین کشور "حاکم بودن افراد غیربومی" دراین مناطق است.

حسن امینی درصحبت‌های خود همچنین خاطرنشان کرد آمران و عاملان تیراندازی به سوخت‌بران باید محاکمه شوند و به کشته‌شدگان بلوچ دیه پرداخت شود.

حاکم شرع مردمی کردستان در مصاحبه خود به این مسئله هم اشاره کرد که فشار به اهل سنت بیشتر شده و علمای سنی نمی‌توانند درباره فشار وسرکوب سنی‌ها در ایران صریحا اظهارنظر کنند.

درهمین زمینه:  

«ایران از افراد مسئول در تیراندازی سراوان بازخواست کند»

دیده‌بان حقوق بشر از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست بی‌طرفانه و شفاف درباره استفاده از خشونت در منطقه مرزی سراوان تحقیق و از افراد مسئول بازخواست کند. این سازمان می‌گوید حکومت ایران باید به قربانیان خسارت بپردازد.  

ادامه اعتراضات و اعتصابات بلوچستان؛ "کشته شدن معترضان"

فعالان بلوچ از گسترش اعتراضات و اعتصابات سیستان و بلوچستان بعد از کشته شدن سوخت‌بران توسط نیروهای سپاه خبر می‌دهند. کانون مدافعان حقوق بشر ایران ابراز نگرانی کرده و مولانا عبدالحمید خواستار حفظ آرامش شده است.  

تاریخ 27.02.2021  ، لینک کوتاه شده https://p.dw.com/p/3q0Xw

هیچ نظری موجود نیست: