۱۴۰۰ آذر ۲۱, یکشنبه

سوزاندن مازوت مردم را به سرطان مبتلا می‌کند

دیده بان ایران- با شروع فصل سرما موضوع آلودگی هوا درکلان‌شهرها روزی نیست که تیتر اخبار نشود. خبری که سال‌هاست توسط مسئولین و مقامات مربوطه بایکوت و یا به طرز غیرقابل قبولی بدان پاسخ داده می‌شود. همین چند وقت پیش بود که فریدون عباسی، عضو کمیسیون انرژی مجلس انقلابی اذعان کرد که «مردم باید آلودگی را تحمل کنند، اگر مازوت نسوزانیم کشور به سمت خاموشی می‌رود» ازسویی دیگر علیرضا زاکانی شهردار پرادعای تهران مشکل آلودگی پایتخت را خودروها می‌داند ومی گوید برای حل مشکل آلودگی شهر تهران ماشین‌ها نباید به بیرون آورده شوند!

واقعیت‌ها اما ابعاد قابل قبول‌تری از ماجرا آلودگی تهران را به ما گوشزد می‌کند. روز گذشته خبری مبنی بر سوازنده شدن روزانه ۳۲ میلیون لیتر در رسانه‌ها منتشر شد. اسماعیل کهرم، فعال محیط زیست در این رابطه به خبرنگار دیده‌بان ایران گفت: اولاً این رقمی که من از سوزانده شدن مازوت دارم بسیار بیشتر از ۳۲ میلیون لیتر در روز است به طوری که حتی این رقم به میلیارد هم رسیده است!

این فعال محیط زیست در رابطه با میزان آلودگی این مازوت‌ها خاطرنشان کرد: مسئله‌ای دیگری که وجود دارد این است که مازوتی که ما مصرف می‌کنیم ۷ برابر استانداردهای جهانی آلوده‌کننده‌تر است! آلودگی که این مازوت ایجاد می‌کند ۱۰۰ درصد باعث ایجاد سرطان در افراد می‌شود. ایران این مقدار مازوت را به اندازه چندین میلیارد لیتر، به امارات می‌فروخت اما زمانی که مازوت ما تا به این اندازه باعث ایجاد آلودگی شد، حتی امارات هم راضی به خرید مازوت از ایران نشد.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر انبارهای ما پر از مازوت شده است و نمی‌دانیم با این حجم از مازوت چه‌کار کنیم. اگر این حجم از مازوت را به خاک تزریق کنیم، خاک و همه موجودات زنده‌ای که درون آن زندگی‌ می‌کنند را از بین می‌برد. از طرفی اگر درآب بریزیم، اتفاقی که برای خاک افتاد برای آب هم خواهد افتاد و اگر هم بسوزانیم همین فاجعه آلودگی هوا رخ می‌دهد! بنابراین جمهوری اسلامی هیچ چاره‌ای جز سوزاندن این حجم از مازوت را ندارد اما سوالی که درحال حاضر مطرح می‌شود این است که ۷ برابر استانداردهای جهانی آلودگی تولید می‌کنند؟ این سوال را باید آقایانی که برای جان مردم کمترین ارزشی قائل نیستند جواب بدهند.

کهرم با تاکید بر این‌که دلیل میزان آلودگی این مازوت‌‌ها را تحریم‌ها به  دیده بان ایران گفت: دلیل این حجم از آلودگی‌ای که مازوت ما ایجاد می‌کند، تحریم بودن کشور است. اگر ما لوازم و دستگاه‌های لازم را برای کمتر کردن این آلودگی را داشتیم کشور به این وضع نمی‌افتاد! همین الان که بنده دارم با شما مصاحبه می‌کنم از نفت چاه مازوت تهیه می‌شود! بنده عرض کردم کسی مازوت از دولت خریداری نمی‌کند، در نتیجه نیروگاه‌ها از آن برق می‌گیرند. میزان آلودگی این سوخت به حدی است که بدون هیچ اما و اگری اکثریت مردم را به سرطان مبتلا می‌کند! ما ۱۲ شهر درکشور داریم که مازوت درآن‌ها سوازنده می‌شود.

وی درادامه تصریح کرد: ما درسال بسیاری از شهروندان‌مان را به‌دلیل سرطان ریه ومشکلات قلبی از دست می‌دهیم! ما باید با دنیا آشتی کنیم ونسبت به مسائل اقتصادی بیشتر ببینیم تا مردم حداقل اختیار سلامت‌شان را داشته باشند.

این فعال محیط زیست درواکنش به اظهارات فریدون عباسی، نماینده مجلس یازدهم مبنی بر اینکه مردم باید آلودگی هوا را تحمل کنند، اظهار کرد: آقای عباسی یک خائن است. باید به آقای عباسی گفت شما حاضر هستید که زن و بچه خودت دچار بیماری سرطان شوند؟! سلامتی مردم مهم‌تر است یا این ادعاهای بی‌اساس شما؟! ایران دومین کشور تولیدکننده گاز در دنیا است، مگر ما نمی‌توانیم از گاز برق تولید کنیم که حالا آقایان می‌گویند در تامین برق هم مشکل داریم؟! اگر دولت ما با جهان به صلح برسد، آیا ما بازهم تحت چنین شرایطی قرار می‌گیریم؟! قطعاً نه مگر کشورهای دیگر تا این اندازه درحال سوزاندن مازوت هستند؟! *برگرفته از "ایران امروز" 11 دسامبر 2021

https://www.iran-emrooz.net/index.php/news1/more/95738/ 

هیچ نظری موجود نیست: